• Žiak ZUŠ Janka Silana úspešný na celoslovenskej súťaži organistov

Základná umelecká škola odbor cirkevná a chrámová hudba v spolupráci s rímskokatolíckym farským úradom v Námestove a pod záštitou Mesta Námestovo usporiadala v dňoch 16. a 17. júna 2008 V. ročník súťažnej prehliadky "SÚŤAŽ MLADÝCH ORGANISTOV".

Samotná súťaž bola rozdelená do dvoch dní, pričom prvý deň prebiehala v rímskokatolíckom kostole sv. Šimona a Júdu v Námestove registrácia nástroja, v odpoľudňajších hodinách v katolíckom dome prednáška Mgr. Ing. Mariána Mušku, pedagóga organovej hry na Konzervatóriu v Žiline. 17. júna 2008 o 08.00 hod. s predchádzajúcou registráciou prítomných súťažiacich a ich pedagógov bola súťaž započatá.

Organizátori rozdelili súťažiacich do troch kategórií.

V prvej kategórii boli žiaci I. a II. ročníka organovej hry na Základných umeleckých školách, v druhej kategórii súťažili žiaci III. a IV. ročníka ZUŠ a v tretej kategórii to boli žiaci druhého stupňa ZUŠ a študenti Konzervatórií. Organová súťaž prebiehala v rímskokatolíckom kostole sv. Šimona a Júdu v Námestove na dvojmanuálovom pneumatickom organe s pedálom. Prítomní súťažiaci sa museli vysporiadať s nepresne fungujúcou tónovou traktúrou a akustickým priestorom chrámu. Jednotlivé výkony hodnotila odborná porota:

Predseda poroty:

Mgr. art. Peter Sochuľák, pedagóg z Konzervatória J.L. Bellu v Banskej Bystrici

Členovia poroty:

Mgr. Ing. Marián Muška, pedagóg z Konzervatória v Žiline

Mgr. art. Klára Viteková, pedagogička zo ZUŠ v Leviciach (pre I. a II. kategóriu)

Peter Čapó, pedagóg zo ZUŠ Janka Silana v Poprade (pre III. kategóriu)

Súťažiaci organisti museli intepretovať na organe celkom štyri skladby:

povinnú skladbu (chorálová predohra J.S. Bacha – Ach wie nichtig, ach wie fluchtig BWV 644),

J.S. Bach (výber z prelúdií a fúg),

ľubovolná skladba (polyfónna, z obdobia romantizmu príp. 20.stor.),

pieseň z Jednotného katolíckeho spevníka s predohrou (voľná improvizácia).

Jozef Štrbka, absolvent odboru organ na I. stupni na Základnej umeleckej škole Janka Silana v Poprade si na súťaž vybral okrem povinnej skladby Prelúdium a fúgu J.S.Bacha BWV 549 a improvizáciu na pieseň JKS 278 Ó, láska, nádej spása. Ďalej to bola skladba 20. storočia francúzskeho skladateľa a organového virtuóza Jehana Alaina Litanies. S náročnosťou vybraných skladieb sa žiak bravúrne popasoval. Úderová a artikulačná presnosť a taktiež celkový výraz skladby porota ocenila vynikajúcim umiestnením. Je potešiteľné konštatovať, že Jozef Štrbka získal za svoj výkon vynikajúce druhé miesto v II. kategórii.

Verme, že aj v dnešnom pretechnizovanom svete informačných a komunikačných technológií sa aj v našich farnostiach nájdu nadšenci, ktorí sa organu ako kráľovi nástrojov chcú a budú venovať profesionálne a že bude pre nich vytvorený dostatočný priestor a ohodnotenie.

Peter Čapó, pedagóg ZUŠ Janka Silana Poprad