• Klavírny Spiš

Dňa 24.apríla 2008 sa konala klavírna súťažná prehliadka v Spišskej Novej Vsi. Súťažilo sa v budove ZUŠ vo vyššie uvedenom meste. Zúčastniť sa jej mohli deti 1. a  2.cyklu v hre na klavíri.

Jedným z účastníkov som bola aj ja - Dominika Bodnárová. Som žiačkou ZUŠ Janka Silana pri Cirkevnej spojenej škole v Poprade. V prehliadke som bola zaradená do III. kategórie. Každá kategória mala svoje pravidlá - vek účastníka, dĺžka trvania hry ( v mojej kategórii to bolo do 12 minút) a typ skladieb (barok alebo klasicizmus a romantizmus alebo súčasná tvorba). Súťaž trvala od rána až do večera s vopred určeným harmonogramom.

Samotná príprava na súťaž u mňa trvala takmer 9 mesiacov. S pani učiteľkou Jankou Dudekovou, ktorá ma na súťaž pripravovala sme vybrali tri skladby. Bolo treba naučiť sa ich zahrať bez nôt a pritom ich zvládnuť aj po technickej stránke. Časť cvičenia si žiadali aj ozdoby (trilky a odťahy) a tiež používanie dvoch pedálov.

Po dlhej príprave nadišiel deň súťaže. Hneď pri vstupe do areálu ZUŠ nás privítal hudobný orchester, ktorý vyhrával na nádvorí školy. Koncertná sála, kde sme mali hrať bola krásne vyzdobená. Každá zo súťažiacich ZUŠ mala pridelenú skúšobnú miestnosť , kde sme si mohli ešte raz prehrať svoje skladby.

Súťažná prehliadka sa začala o 9.00 slávnostným príhovorom pani riaditeľky ZUŠ v Spišskej Novej Vsi. Potom sa už začala súťaž. Našu hru hodnotila porota zostavená pre každú kategóriu zvlášť. U nás bola hlavnou porotkyňou Mgr. art. Anna Ličková a s ňou bola porotkyňa Viera Svaljavčíková  a Alžbeta Bruncková. Porota bola veľmi milá. Ja osobne som to mala možno o to ľahšie, že som išla hneď tretia v poradí. Spolu nás v skupine bolo 17 klaviristov. Hoci som ešte niekoľko dní pred súťažou mala trému, vo chvíli keď som si sadla ku klavíru, tréma opadla a ja som mala iba jedinú túžbu – zahrať to najlepšie ako som len vedela. Zabudla som na porotu i súťažiacich , hrala som sebe i svojej pani učiteľke pre radosť. A myslím, že to sa mi aj podarilo. Veľmi sa mi páčilo, že každý mohol po odohratí vlastnej skladby počúvať aj súťažiacich iných kategórií a takto porovnávať svoju hru s ostatnými

Na konci súťaže sa konalo odovzdávanie cien a koncert víťazov. Zaujímavé bolo to, že sa neudeľovali miesta, ale pásma - bronzové, strieborné a zlaté. Takto mohli byť ocenení všetci súťažiaci. Najlepší hráč v kategórii bol absolútny víťaz. Ja som bola zaradená do strieborného pásma, čo je zlatý stred. Myslím si, že porota rozhodla férovo.

Táto súťaž bola skvelým zakončením môjho 1. cyklu na klavíri. Ďakujem pani učiteľke Dudekovej za jej snahu, podporu i všetkým tým, ktorí sa na mojej príprave na súťaž podieľali.

Dominika Bodnárová