• Vianočný koncert žiakov ZUŠ  Janka  Silana  v Poprade 21. 12. 2009

Maštaľka je skromná, tichá,

králi do nej náhlia sa.

Na dieťatko oslík dýcha,

svieti hviezda - stokrása.

Každý z nás má svoj deň, kedy slávi narodeniny. No je deň, ktorý oslavujú všetci, takmer na celej zemeguli. Ľudia sa mu tešia a deti ho netrpezlivo očakávajú. Sú Vianoce.

Vianoce – sviatky  lásky, pokoja a porozumenia , narodenia Božieho syna. Narodil sa pre každého z nás. V malých drevených jasličkách spinká chlapček, malý Ježiško. Od jeho narodenia sa začínajú písať dejiny kresťanského náboženstva. A tak každý rok si pripomíname jeho narodenie. On prebýva všade tam, kde ho ľudia vpustia. Ježiško priniesol ľuďom veľký dar – lásku, vianočný čas, čas splnených prianí. Veď láska vytvára priestor pre budovanie pokoja. Vianoce sa dotýkajú nášho srdca. V  čase predvianočnom a vianočnom sa usporadúvajú  pestré vianočné koncerty v rôznych  chrámoch či v koncertných sálach. Znejú  vianočné koledy, diela významných hudobných skladateľov, operné árie popredných operných umelcov a pod. O tom, že aj deti  vedia zaujať svojimi umeleckými výkonmi a  najkrajšie sviatky v roku  osláviť  hudbou, spevom, tancom,  všetkých prítomných divákov presvedčili žiaci ZUŠ Janka Silana v Poprade na svojom vianočnom koncerte.

V pondelok  21. 12. 2009  o 17. 00 hod.  sa  koncertná sála  v budove  Cirkevnej spojenej školy  opäť na chvíľu ponorila  do slávnostnej predvianočnej atmosféry. Mladí talentovaní žiaci  pripravili v  predvianočné dni pod vedením svojich pedagógov  pre svojich  rodičov, starých rodičov a  priaznivcov hudby nevšedný zážitok. Tento  podvečer totiž patril vianočnému koncertu, ktorý v duchu doterajších tradícií usporiadala  ZUŠ  Janka Silana v  Poprade. O tom, že deti, Vianoce a sny neodmysliteľne patria k sebe,  sa v tento sviatočný podvečer presvedčili všetci prítomní. Na vystúpenia jej žiakov sa prišlo pozrieť opäť množstvo rodičov  a návštevníkov. Podporiť svojou účasťou slávnostné podujatie prišiel aj pá riaditeľ Cirkevnej spojenej školy Mgr. Štefan Hric.

O dramaturgiu programu sa postarala p. uč. Mgr. J. Dudeková. Program koncertu bol zostavený z vystúpení rôznych umeleckých žánrov - od klasickej vážnej hudby, detskej zábavnej hudby, klasického  tanca, k tradičným vianočným koledám. Diváci si mali možnosť vypočuť  čarovné  tóny  flauty, klavíra, gitary, huslí, akordeónu, organu a sólového či zborového spevu  v podaní mladých umelcov alebo  vidieť pohybové kreácie najmladších žiačikov  tanečného odboru ZUŠ. Takmer do posledného miesta zaplnenú sálu rozozneli v úvodnom bloku  melódie  vianočných   kolied,  ktoré  zaspieval detský spevácky zbor Hviezdička pod vedením p. uč. Mgr. D. Endreszovej s klavírnym sprievodom p. uč. Mgr. E. Haviarovej.
        Moderátorkou koncertu bola  p. uč. Z. Kovalčíková , ktorá  okrem iných pozvala na pódium žiakov aj tanečného odboru – L. Celerovú. B. Frankovú a L. Vyhnalovú,  ktorí sa predstavili  v bielom oblečení so zaujímavo ladným tančekom a tak prispeli k dotvoreniu sviatočnej atmosféry. Po tanečnom vystúpení potom opäť dostali priestor žiaci hudobného odboru. V sviatočnom  programe si prítomní mohli vypočuť skladby známych i menej známych svetových autorov, ktoré postupne zahrali na  gitare G. Koterbová, L. Gašparíková , na husliach F. Bednarčík, na organe F. Tkáč a  J. Štrbka , flautisti  A. Svitaňová, K.  Vojtilová, M. Vojtila, D. Gažiová a B. Franková. Hrou  na keyboarde sa predstavil žiak D. Olexa. Klavír sa rozozvučal pod prstami  M. Dzamkovej,  K. Mayerovej, F. Tkáča, súrodencov P. Endresza a V. Endreszovej. Svoj talent prišla predviesť aj talentovaná žiačka sólového spevu Z. Špinderová , ktorú sprevádzal na keyboarde D. Olexa .V ďalšom hudobnom vstupe zneli sálou tóny priečnej flauty, na ktorú prišla zahrať K. Marešová , K. Slebodníková a T. Korimová. K pestrej palete hudobných nástrojov patril aj akordeón, ktorý  zaznel v podaní žiakov  A. Rendu a M. Reľovského.

Vianočný koncert bol opäť prehliadkou talentu žiakov Janka Silana v Poprade. Tohtoročný vianočný koncert  bol ich druhým verejným vystúpením. Práve tieto koncerty sa stávajú pre mladých muzikantov a spevákov odrazovým a veľmi dôležitým bodom ich prvých skúseností pre vystupovanie pred väčším  publikom. O talente nielen žiakov tanečného a hudobného, ale aj výtvarného odboru školy sa mohli presvedčiť aj návštevníci výstavy ich prác- betlehemov, ktorá prebiehala  v priestoroch pod kostolom sv. Cyrila a Metoda .Vestibul budovy, chodby i ďalšie priestory školy vyzdobili učiteľky výtvarného odboru prácami detí, ktoré boli ladené v rôznych odtieňoch a z rôznych materiálov. Veríme, že náš vianočný koncert prispel k dotvorenie slávnostnej predvianočnej atmosféry. Všetkým prajeme požehnané Vianoce, milosť a pokoj od novorodeného Božieho dieťaťa.