• Talentom obdarení – Festival ZUČ okresu Poprad

Človek sa  celý svoj život stretáva s umením – od prvých rytmických veršovaniek v útlom veku, detských rozprávok, dobrodružných a ľúbostných románov, prvej poézie až po hudbu – vážnu, ľudovú, populárnu. Umenie je také mnohotvárne, že človek každej rasy a každého veku v ňom môže nájsť niečo pre seba.  Rôzne umelecké  druhy sa opierajú o rôzne zmysly a oslovujú, oči, uši, hmat i celé telo – maľba, hudba,  spev, tanec, prednes. Rozvíjanie spomenutých umeleckých druhov – záujmovej umeleckej činnosti  sa zabezpečuje   v priestoroch Cirkevnej spojenej školy v Poprade.

Žiakom  menované  aktivity prinášajú veľa radosti,  obohacujú  im  život. A práve  ZUČ na školách bola náplňou festivalu  s názvom „ Talentom obdarení“. Festival sa uskutočnil  v dňoch 2. a 3. júna 2010  v  Dome kultúry  vo Svite.

Festival „Talentom obdarení“ je prezentáciou žiakov v sólových i kolektívnych kategóriách jednotlivých žánrov  záujmovej umeleckej činnosti. Organizátorom podujatia je  Podtatranské osvetové stredisko Poprad.  Žiaci  rôznych vekových kategórií ( 6 – 15 roční ), z rôznych škôl sa na toto podujatie dôkladne pripravili pod vedením svojich pedagógov. Zámerom festivalu  je umožniť  talentovaným deťom prezentovať výsledky svojej práce na verejnosti a konfrontovať ich s výsledkami iných. Poskytnúť priestor ako členom, tak i vedúcim na tvorivé stretnutia s kolektívmi toho istého zamerania a vytvorením emotívnej atmosféry pri týchto stretnutiach ich motivovať pri  ďalšej práci s mladými talentami. Predstavilo sa na ňom celkom 12 škôl z  okresu Poprad. Súťažilo sa pred odbornou porotou a publikom v  XI. kategóriách.   Za svoje  umelecké výkony boli niektorí  účinkujúci odmenení diplomami, ktoré si prevzali jednotliví vedúci z ocenených škôl  v koncertnej sále  Domu kultúry vo Svite od  p. D. Rožárovej.

Na tomto podujatí sa zúčastnili aj  žiaci z našej školy, ktorí sa záujmovej umeleckej činnosti s láskou a radosťou venujú  pod vedením svojich kvalifikovaných  pedagógov. Ich snahou bolo, čo najlepšie   stvárniť  svoje slovesné , hudobné a  výtvarné   umenie. Mladí  umelci  vystúpili  v piatich  kategóriách a to :  v kategóriách -  VI.  umelecký prednes,  VIII. inštrumentalisti – hráči na hudobné nástroje, IX. populárna pieseň – sólo, duo, X. populárna pieseň -  skupina, zbor a  XI. výtvarníctvo.

Veľmi más potešili umiestnenia našich žiakov v niektorých kategóriách.

Umiestnenia v jednotlivých kategóriách  získali :

kategória VIII. Sólisti inštrumentalisti, hráči na hudobné nástroje

1. miesto :Filip Tkáč

F. Chopin :  Fantázia impromptu

Učiteľka : Mgr. Elena Haviarová

kategória X. Populárna pieseň ,  skupina, zbor

3. miesto : Spevokol  Hviezdička

V. Železňák : Pastelkové more

( speváci :  Angelika Rečičárová, Anna Kasterková, Brian Cameron Zemančík, Lea Raševová, Andrea Laufová, Kristína Slebodníková, Laura Kormošová, Klára Vyhnalová, Sára Vyhnalová, Erika Kormošová).

Učiteľka  : Mgr. Dana Endreszová

kategória XI.  Výtvarníctvo

3. miesto : Erika Kormošová, Klára Ficová, Juraj Víg

kolekcia malieb

Učiteľka : Mgr. Martina Dikantová

Oceneným  žiakom srdečne  blahoželáme k dosiahnutým výsledkom a želáme im, aby aj  v ďalších podujatiach, súťažiach  úspešne reprezentovali našu školu. Poďakovanie patrí  Podtatranskému osvetovému stredisku za  zorganizovanie festivalu, za možnosť prezentovania sa detí na verejnosti v našom okrese.