• Slávnostný  absolventský koncert žiakov  ZUŠ Janka Silana v  Poprade.

Kultúra robí náš život hodnotnejším , krajším a plnším. Umenie obohacuje človeka a je veľmi pestré, lebo nás zahŕňa nespočetným množstvom zážitkov a pocitov. Stelesňuje  snahu človeka o prekonanie seba samého. Zbližuje ho s ostatnými ľuďmi, približuje ho k prírode, k myšlienkovým hodnotám našich predkov i k budúcim generáciám. Hudobné a iné diela začínajú naozaj žiť až vtedy , keď si nájdu ochotného vnímateľa . Slávnostný  koncert  plný mien hudobných skladateľov, obohatený výstavou  absolventských výtvarných  prác a tanečnými ladnými pohybmi  tanečníkov – absolventov  z tanečného odboru hovorí za veľa.

Dňa 9. 6. 2009 o 17. 00. hod. sa v budove Cirkevnej  spojenej školy uskutočnil slávnostný absolventský  koncert. Predstavili sa na ňom absolventi hudobného, výtvarného a tanečného odboru zo  ZUŠ Janka  Silana  v Poprade.
        O dramaturgiu programu  sa postarala p. uč. Bc. Janka Dudeková. Moderátorkou programu bola p. uč. Mgr. Dana Endreszová. 23 žiakov ukončilo prvý, druhý stupeň v hudobnom, výtvarnom a tanečnom odbore. Koncertná sála sa zaplnila do posledného miesta rodičmi, pedagógmi a priaznivcami umenia.  Program koncertu bol  zaujímavý svojou pestrosťou. Mladé talenty sa  na podujatie  dôkladne pripravili pod vedením svojich pedagógov. Predovšetkým  zazneli na ňom skladby v sólovom  prevedení. Nechýbali  ani  komorné zoskupenia ako duetá : gitarové, flautové a akordeónové. Každý z účinkujúcich  sa  na túto chvíľu tešil.  Koncert bol zavŕšením ich mnohoročného úsilia vo vzdelávaní sa k umeniu. Žiaci  na ňom preukázali nielen svoj talent, ale aj snahu prezentovať sa  tým, čo sa naučili. Prežívali pri tom radosť zo svojho výkonu. Všetkým prítomným divákom tak  spríjemnili utorkový  podvečer a potešili hlavne  svojich najbližších a pedagógov , ktorí boli na nich  právom hrdí.  Každé umelecké dielo je dieťaťom svojej doby. Práve umenie rozvíja fantáziu, predstavivosť, ale aj najdôležitejšiu  vlastnosť človeka budúcnosti – tvorivosť. Prostredie spríjemňovala  a skrášľovala  výstava  absolventských  výtvarných prác, ktorú svojím odborným  výkladom  priblížili  všetkým  prítomným p. uč. Mgr. Martina Dikantová a p. uč. PaedDr. Mária Gálliková, pedagogičky výtvarného odboru. Cieľom vernisáže bolo ukázať širokej verejnosti, akí sú absolventi šikovní a tvoriví, pravdaže pod vedením pedagógov. Množstvo absolventov na koncerte hovorí samo za kvalitu ZUŠ a o profesionalite pedagógov.   Všetci sme sa potešili aj tým, že v deň  koncertu,  absolvent Lukáš Drozd  reprezentoval   ZUŠ  Janka Silana na celoslovenskej  súťaži v Námestove v hre na organe   a získal 1. miesto v I. kategórii. Srdečne mu blahoželáme k dosiahnutému výsledku.  V závere   podujatia   sa predstavilo 6  tanečníkov  z tanečného odboru. Mladí ľudia dokázali, že umenie im je blízke a všetci sa zhostili  svojej   pozície  veľmi zodpovedne. Publikum ocenilo všetkých   účinkujúcich   za ich  umelecký výkon  spontánnym potleskom.  Všetkým absolventom srdečne  zablahoželal  k úspešnému ukončeniu štúdia pán riaditeľ školy Mgr. Štefan Hric a odmenil ich záverečným vysvedčením a peknou knihou z oblasti umenia. Nechýbali ani slová vďaky a uznania pedagógom, ktorí sa im počas celého štúdia venovali. Poďakovanie patrilo aj všetkým rodičom za podporu, spoluprácu a pomoc. Veríme, že sa všetkým  koncert páčil  a zanechal v nich pekný kultúrny zážitok.
         V školskom roku 2008 – 2009  hudobný odbor  absolvovali : Mária Gavalerová ( klavír), Ján Kolumber ( keyboard), Petronela Kuľašová ( zobcová altová flauta), Kamil Pavličko ( gitara), Michal Slovík ( gitara), Karina Švarcová ( klavír), Vladimír Petrulák ( keyboard), Lenka Faltinová ( altová zobcová flauta), Mária Reľovská ( akordeón), Anežka  Mešárová ( keyboard), Lukáš Drozd ( organ), Janka Kušmíreková ( klavír, II. cyklus), Tomáš Bakoš ( akordeón, II. cyklus). Na ich hudobnom  vzdelávaní v nástrojovej hre  sa  podieľali títo pedagógovia:  p. uč. Ján Gajdoš,  p. uč. Bc. Janka Dudeková,  p.uč. Mgr. Beáta Dorková,  p. uč. Mgr. Elena Haviarová,   p. uč. Ľubomír Petrík,  p. uč. Božena Vneková,  p. uč. Zuzana Kovalčíková, p. uč. Mgr. Peter Čapó a p. uč. Judita  Ondyová.

Absolventmi výtvarného odboru v školskom roku 2008 – 2009  sa stali : Mária Jureková, Zuzana Skokanová, Lukáš Zalibera ( II. cyklus) a Gabriela Lavríková ( II. cyklus).

Tanečný odbor má  svoje pevné miesto vo výchove k tanečnému umeniu, ktorému sa s láskou a elánom,  pod vedením p. uč. Denisy Lieskovskej , venovali títo absolventi: Bibiana Martinková, Elena Jurgovská, Lívia Kušmíreková, Anna Kubovčíková, Karolína Purcová a Barbora Radeková.

Absolventi sa počas svojho štúdia zapájali do rôznych  aktivít, súťaží a koncertov ako sú interné, triedne, verejné, vianočné, novoročné a výchovné. Výchovné koncerty sa realizujú  v popradských základných školách formou hudobnej rozprávky. K významnému podujatiu patrí  zapojenie sa  niektorých absolventov ZUŠ Janka Silana  do Popradskej hudobnej jesene.  Verejnou interpretáciou   hudobných  diel spestrovali  aj rôzne vernisáže v Spišskej Sobote  a inde.
        Absolventským  koncertom  sa  žiaci  rozlúčili so svojou školou, pedagógmi  a tak zavŕšili svoje štúdium. Prajeme im veľa úspechov v ďalšom ich živote. Veríme, že  pre mnohých  z nich sa umenie  stane dôležitou súčasťou ich života.