• Interný koncert  11. 11. 2009

Hudba pôsobí na nás priamo, bezprostredne. Prebieha v čase. Hudba umožňuje deťom vnikať do hudobnej kultúry a prostredníctvom nej lepšie porozumieť duchu jednotlivých etáp vývoja kultúry vôbec a vážiť si ju ako prejav  toho najlepšieho. Učí počuť svet predovšetkým srdcom, ale učí aj trpezlivo pracovať. Človek je nielen chlebom živý. Umenie  je pre ľudstvo nenahraditeľné aj preto, že sa usiluje hľadať a premietať dobro, lásku a krásu vo všetkých  ich podobách, niekedy v kontrastoch s ich opakom, aby viac vynikli. Hudba je svetovou rečou, ale netreba, aby bola prekladaná . Stáva  sa  pokrmom pre tých, ktorí ju dokážu počúvať a venovať sa jej. A práve  žiaci ZUŠ Janka Silana našli v hudbe pravé hodnoty a objavovali stvorenú krásu prostredníctvom svojich pedagógov a hudobných diel, ktoré  na koncerte  interpretovali.

Dňa 11. 11. o 17. 00 sa uskutočnil  v budove Cirkevnej spojenej školy  „Interný koncert žiakov ZUŠ Janka Silana“  v Poprade.  O dramaturgiu programu sa postarala p. uč. Mgr. Elena Haviarová. Koncertom sprevádzala p. uč. Mgr. Dana Endreszová.

Na prvom tohtoročnom vystúpení žiakov sa stretli  rodičia, pedagógovia, účinkujúci a priatelia hudby.  Hneď v úvode sa o veselú náladu  a príjemnú atmosféru postaral detský spevácky zbor Hviezdička. V jeho interpretácii  si diváci vypočuli dve detské piesne od slovenského hudobného skladateľa B. Felixa. Veď práve  pieseň otvorila dvere do kráľovstva  symfonickej, komornej , opernej tvorby a tvorby pre deti. Stredobodom pozornosti  bola hra na hudobných nástrojoch. Zaznela na ňom pestrá paleta hudobných nástrojov a to klavír, keyboard, husle, zobcová flauta, priečna flauta, gitara, akordeón a bicie hudobné nástroje.  Diváci sa vniesli do sveta hudby týchto hudobných skladateľov : J. S. Bacha, M. Zelenku, Ch. W. Glucka, E. Košťála, R. Grubera, Ľ. Kuruca, J. Uhlířa, Z. Svěráka  a ďalších. Niektoré hudobné skladby sú priamo spojené s tancom. Publikum malo príležitosť porovnať tance : menuet a dve mazúrky. Menuet patrí k starodávnym tancom v miernom tempe. Zaznel na priečnej flaute s klavírnym sprievodom. Bol najobľúbenejším tancom v období baroka.  Mazúrka je párový  poľský národný tanec v ¾ rytme. Základom tanca  sú triolové mazúrkové kroky. Pár sa na každú dobu presúva v priestore ľubovoľným smerom. Hudobnú frázu partnerka ukončuje podvrtkou.  Tento tanec si publikum vypočulo na husliach a akordeóne. Zaujímavosťou vystúpenia žiakov bola aj  farebná kombinácia priečnej flauty a huslí. V programe  účinkovali  títo žiaci :   K. a  M. Vojtilovci (flauta), K. Bulková ( klavír), M. Valuš ( klavír), T. Korimová ( klavír, priečna flauta), F. Tkáč ( klavírny sprievod),  F. Bednarčík ( husle), M. Bachledová ( husle), J. Králiková ( husle), K. Marešová ( priečna flauta), L. Reľovská ( akordeón), D. Olexa ( keyboard), K. Petruláková ( keyboard) a G. Koterbová ( gitara). Na klavíri sprevádzala  p. uč. Mgr.  E. Haviarová. Nechýbala ani  tanečná  choreografia  s názvom Myši – šiši, ktorú   zatancovali dve Kristínky – K. Maličká a K. Doliňáková.

Oživením  celého koncertu bola hra  žiakov na bicích  hudobných nástrojoch. Ich hra spestrila dramaturgiu celého  hudobného programu. Populárnu hudbu reprezentovali Timotej Sivý  hitom  Umbrella od mladej speváčky, herečky a modelky Rihanny , ktorá  patrí k absolútnej špičke na svetovej hudobnej scéne,  a Lucia Kohútová. 90 te  roky – hudobná Británia. Práve vtedy a práve tam sa zrodil žáner Britský pop. Britpop. Z druhého dôležitého albumu kapely Oasis zaznela pieseň  Wonderwall s bicími , v podaní Kataríny Bulkovej. V druhej piesni, tentokrát od kapely Coldplay, rozoznel bicie Adrián Polovka. Účinkujúci svojím vystúpením  predviedli to, čo sa od začiatku školského roka naučili. Prítomným divákom spríjemnili popoludnie a veríme, že zanechali v nich pekný kultúrny zážitok. Poďakovanie patrí  všetkým účinkujúcim a ich pedagógom. Milým  prekvapením pre všetkých účinkujúcich bola sladká odmena v závere koncertu.

Tí , ktorí  na  koncerte najviac zaujali, vystúpia dňa  24. 11. o 17. 00  opäť v budove Cirkevnej spojenej školy na  akadémii venovanej 95. výročiu narodenia Janka Silana, ktorého  meno nesie naša škola. Janko Silan – vlastným menom  Ján Ďurka  (* 24. november 1914, Sila pri Nitre – † 16. máj 1984, Važec) bol slovenský básnik katolíckej moderny a katolícky  kňaz. Na príprave tejto akadémii sa podieľajú  3 zložky Cirkevnej spojenej školy : Gymnázium P. U. Olivu, ZŠ Š. Mnoheľa a ZUŠ Janka Silana v Poprade. Týmto Vás všetkých  na  slávnostnú akadémiu srdečne  pozývame a  tešíme sa na Vašu priazeň.