• Školské kolo „ Slávik Slovenska 2010“

Dňa  5. mája 2010 ( v  stredu ) sa v budove Cirkevnej spojenej školy v Poprade stretli žiaci, pedagógovia, rodičia i nadšenci  ľudovejhudby, aby spoločne strávili pár pekných chvíľ pri speváckej súťaži „ Slávik Slovenska 2010.“  Slávik Slovenska  je celoslovenskou súťažou v interpretácii slovenských ľudových piesní. Toto podujatie má už dlhoročnú  20 ročnú  tradíciu.

Víťazi školského kola si zabezpečujú postup do okresného kola.

Spevácka súťaž sa začala o 14. hodine  v priestoroch školy. Súťažilo sa v 3 kategóriách : I. kategória: žiaci 1. – 3. roč. ZŠ a ZUŠ , II. kategória: žiaci  4. – 6. roč. ZŠ a ZUŠ  a  III. kategória : žiaci  7. – 9. roč. ZŠ Štefana Mnoheľa a ZUŠ Janka Silana v Poprade. Členmi poroty pre všetky  kategórie sa stali pedagógovia ZUŠ Janka Silana :  p. uč. Mgr. Peter Čapó, p. uč. Mgr. Beáta Dorková a p. uč. Mgr. Dana Endreszová. Pri príprave žiakov  na spevácku súťaž  sa  podieľali  pedagógovia z 1. a 2. stupňa ZŠ na hodinách hudobnej výchovy. Nevyhnutným  faktorom pri nácviku  mladých talentov  bola aj  súhra akordeónistov p uč. Mgr. Ľ. Dikanta a  p. uč.  Ľ. Petríka  so spevákmi. Venovali sa im po dohode s nimi. Do súťaže sa zapojilo  24 interpretov slovenských ľudových piesní. Je potešiteľné a chvályhodné, že prevažná väčšina súťažiacich navštevuje  ZUŠ Janka Silana ( 14 ). Týmto mladí hudobníci preukázali svoj vzťah nielen k vážnej hudbe, ktorej sa venujú v ZUŠ, ale aj k nášmu národnému bohatstvu – k slovenskej ľudovej piesni, ktorú radi spievajú. Slovenské ľudové piesne patria k vzácnym hodnotám našich predkov. Zazneli piesne známe, i menej známe : napr.  Ej padá, padá rosička, Anička dušička, Po nábreží koník beží, Idem do kostola, Keď sa ruže rozkvitajú, Vešelo še, dzivče, Ach, mamičko moja, Naša stena obílená, Chodila dievčina po hore plačúci, Odam še, neodam, A ja taká dzivočka, Keď som išla z kostola, Tam okolo Levoči a ďalšie. Podmienkou  bolo, aby jedna z piesní pochádzala zo Spevníčka SS 2010. Druhú pieseň si  súťažiaci volia podľa vlastného výberu, prípadne po dohovore s pedagógom alebo rodičom, t.j. pieseň, ktorú radi spievajú.  Mnohé z nich sa stávajú nezabudnuteľné už pri prvom počutí a majú mocnú silu zjednocovať myseľ a vôľu ľudí.  Speváčikovia sa na toto pekné a zaujímavé  podujatie tešili. Svojím spevom  vdýchli dievčenskú a chlapčenskú krásu medzi všetkých prítomných divákov. Ukázali nielen svoj talent, ale aj radosť, elán verejne sa prezentovať pred publikom a porotou. Súťaž  prináša  obohatenie nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Príjemnú atmosféru v závere súťaže dotváral spev piesní víťazov. Ich koncert bol príjemným osviežením tohto podujatia.

Medzi umiestnenými na prvých troch miestach v súťaži  sa nachádza 6 dievčat, ktoré sú žiačkami aj  hudobného odboru v ZUŠ Janka  Silana.

Umiestnenia v I. kategórii 1. – 3. roč. ZŠ  Štefana Mnoheľa:

1. miesto- Júlia Dvorčáková ( žiačka aj ZUŠ Janka Silana)

2. miesto– Michaela Dudová

3. miesto– Lucia Celerová

Umiestnenia v II. kategórii 4. – 6. roč. ZŠ Štefana Mnoheľa:

1. miesto– Eleonóra Banasiewiczová, 1. miesto za ZUŠ Janka Silana  – Kristína Dudová (  žiačka aj ZUŠ  Janka Silana )

2. miesto - Katarína Vojtilová ( žiačka  aj ZUŠ Janka Silana)

3. miesto– Angelika Rečičárová (  žiačka aj ZUŠ  Janka Silana )

Umiestnenia v III. kategórii  7. – 9. roč. ZŠ Štefana Mnoheľa :

1. miesto- Janka Králiková ( žiačka aj ZUŠ Janka Silana)

2. miesto– Erika Kormošová

3. miesto– Sára Vyhnalová ( žiačka aj ZUŠ Janka Silana )

Víťazom srdečne blahoželáme a držíme palce na okresnom kole.

Okresné kolo „ Slávik Slovenska 2010“ v interpretácii slovenských ľudových piesní  sa uskutočnilo dňa 13. 5. 2010  v Centre voľného času v Poprade.

Naši žiaci získali nasledovné umiestnenia :

I. kategória:

1. miesto – Júlia Dvorčáková

II. kategória :

3. miesto- Eleonóra Banasiewiczová

Na krajské kolo do Prešova postúpila Júlia Dvorčáková.