• Školské kolo „ Slávik Slovenska 2011“

Dňa  13. apríla 2011 o 14. 00 h.  ( v  stredu ) sa v  budove Cirkevnej  spojenej školy v Poprade  stretli žiaci, pedagógovia, rodičia i nadšenci  ľudovej piesne,aby spoločne strávili pekné  popoludnie pri speváckej súťaži „ Slávik Slovenska 2011.“  Slávik Slovenska  je celoslovenskou súťažou v interpretácii slovenských  ľudových piesní. Víťazi  školského  kola si zabezpečujú  postup do okresného kola.

Súťažilo sa v  3 kategóriách : I. kategória: žiaci 1. – 3. roč. ZŠ a ZUŠ , II. kategória: žiaci  4. – 6. roč. ZŠ a ZUŠ  a  III. kategória : žiaci  7. – 9. roč. ZŠ Štefana Mnoheľa a ZUŠ Janka Silana v Poprade. Členmi poroty pre všetky  kategórie sa stali pedagógovia ZUŠ  Janka Silana :  p. uč. Mgr. D. Endreszová ,  p. uč. B. Vneková  a  p. uč. Ľ. Petrík. Do súťaže sa zapojilo  21 interpretov slovenských ľudových piesní.  Súťažili tieto mladé talenty : Z. Vojtechová, L. Mašlonková, Š. Pjontek, M. Smetana, A. Banasiewiczová, Z. Mazurková, J. Dvorčáková, M. Vojtechová, L. Celerová, I. Bryuchno, L. Vyhnalová, A. Svitaňová, A. Renda, A. Rečičárová,  L. Raševová, L. Kormošová, K. Slebodníková,  K. Schlosmann, S. Vyhnalová, E. Kormošová a  J. Králiková. Je potešiteľné a chvályhodné, že prevažná väčšina  účinkujúcich  navštevuje  ZUŠ Janka Silana ( 15 ). Týmto mladí  hudobníci preukázali svoj vzťah nielen k vážnej hudbe, ktorej sa venujú v  ZUŠ, ale aj k nášmu národnému bohatstvu – k slovenskej ľudovej piesni, ktorú radi spievajú. Zazneli  piesne z  rôznych regiónov Slovenska,  známe i menej známe napríklad :  Ej padá, padá rosička, Červené jabĺčko, Chodila dievčina po hore plačúci, Prídi ty šuhajko, A ja taká dzivočka,  Zjedzte ma vĺčky, Išlo dzivče, Chodzili by do nás, Čija vina, macerina, Tam okolo Levoči, Kysuca, Kysuca, Keď som peria párala, Ide  Janík ulicou , Močila konope, Keď sa tá sýkorka,  Z  Východnej dievčatá, Za hvoru, za hvoru  a  ďalšie.  Podmienkou  bolo, aby jedna z piesní pochádzala zo Spevníčka SS 2011 a mala aspoň dve slohy. Druhú pieseň si  súťažiaci volia podľa vlastného výberu, prípadne po dohovore s pedagógom alebo rodičom, t.j. pieseň, ktorú radi spievajú. Nie je proti pravidlám súťaže, ak si súťažiaci v I., II. a  III. kategórii vyberú obe piesne zo Spevníčka SS 2011. Speváčikovia svojím speváckym výkonom prejavili svoj  vzťah a záujem o slovenskú ľudovú pieseň. Interpreti spievali predovšetkým  srdcom. Napriek tomu, že väčšina súťažiacich predviedla výborný spevácky výkon, zvíťazili skutočne tí najlepší. Milým prekvapením a spestrením  vystúpenia bol aj hudobný sprievod  na husliach  jednej z  piesní  v podaní  žiačky E. Banasiewiczovej. Určite  sa všetci  prítomní cítili  príjemne a veselo.  Diváci  nešetrili  potleskom.

Umiestnenia v I. kategórii  1. – 3. roč. ZŠ  Štefana Mnoheľa :

1. miesto - Júlia Dvorčáková ( žiačka aj ZUŠ Janka Silana )

2. miesto – Monika Vojtechová  ( žiačka aj ZUŠ Janka Silana )

3. miesto – Zuzka Vojtechová

Umiestnenia v II. kategórii 4. – 6. roč. ZŠ Štefana Mnoheľa :

1. miesto –  Lucia  Celerová

2. miesto -  Lea  Raševová  ( žiačka  aj  ZUŠ Janka Silana )

3. miesto –  Andrej Renda  (  žiak  aj ZUŠ  Janka Silana )

Umiestnenia v III. kategórii  7. – 9. roč. ZŠ Štefana Mnoheľa :

1. miesto - Erika  Kormošová

2. miesto – Janka Králiková (  žiačka aj ZUŠ  Janka Silana )

3. miesto –  Sára Vyhnalová  ( žiačka aj ZUŠ  Janka Silana )

Víťazom srdečne blahoželáme a  držíme palce na  okresnom  kole.