• 15 ročné jubileum ZUŠ Janka Silana

Základná umelecká škola Janka Silana, ktorá je integrálnou súčasťou  Cirkevnej spojenej školy , si  pripomenula 15. výročie svojej činnosti v oblasti umeleckého vzdelávania a výchovy žiakov a mládeže v Poprade.

Je jednou z prvých škôl svojho typu na Slovensku. Od svojho vzniku v roku 1993, pri ktorom stál

bývalý  riaditeľ PaedDr. Ján Dravecký , má škola dlhodobo vyše 300 žiakov v hudobnom, výtvarnom a tanečnom odbore. Počas svojej 15-ročnej  existencie opustilo jej brány vyše 200 absolventov , z toho 12  bolo prijatých na konzervatóriá v Bratislave, Košiciach i Žiline. Niektorí z nich študujú na VŠMU v Bratislave , Akadémii umení v Banskej Bystrici  a na Katolíckej univerzite v Ružomberku – odbor cirkevná hudba. Dvaja z nich, Zuzana Kovalčíková a Tomáš Kvasnica , už pôsobia v našej ZUŠ ako učitelia.

Toto okrúhle výročie  oslávila jubilujúca ZUŠ Janka Silana usporiadaním verejného koncertu žiakov a učiteľov dňa 11.novembra v Dome kultúry v rámci Popradskej hudobnej jesne.

Už pri vstupe do vestibulu Domu kultúry  návštevníkov upútali pozornosť práce žiakov výtvarného odboru, ktoré dokázali  všetkých prítomných  osloviť svojou kreatívnou technikou a hlbokou emotívnosťou.

Na koncerte odzneli diela skladateľov 19. a 20. storočia. Hneď v úvode sa statočne zhostilo svojej úlohy gitarové duo v zložení Michal Slovík a Kamil Pavličko. Vypredané hľadisko zaujala sólová hra na klavíri Janky Kušmirekovej a  veľkým aplausom bola ocenená aj štvorručná hra na klavíri v podaní Filipa Tkáča a Dominiky Bodnárovej. Veľkú pozornosť zožalo aj akordeónové zoskupenie súrodencov Reľovských - Juraja, Márie, Lucie a Matúša.

Značný záujem publika vzbudil organ, ojedinelý to nástroj na umeleckých školách na Slovensku, ktorý ožil pod rukami Lukáša Drozda a Jozefa Štrbku. Majstrovsky prestavili farebnosť registrov a pedálovú hru.

Veľkým oživením programu bolo vystúpenie žiakov  tanečného odboru , ktorí svojou nápaditou choreagrafiou Lietajúce dáždniky si okamžite získali srdcia aplaudujúcich divákov. Zaujímavosťou koncertu bola i premiérová skladba súčasného popradského autora Tomáša Lučivjanského Adagio pre organ a hoboj, ktorá odznela za jeho prítomnosti.

Dôstojným ukončením programu , ktorý dokázal osloviť vypredaný Dom kultúry, bolo poďakovanie p. riaditeľa Mgr. Štefana Hrica venované všetkým učiteľom za ich doterajšiu odbornú prácu v ZUŠ.

Milo prekvapila i účasť vzácnych hostí, p. dekana Antona Opartyho a riaditeľa diecézneho školského úradu  Jána Draveckého , ktorí svojou prítomnosťou podčiarkli význam a prínos 15-ročného jubilea školy. Najviac však všetkých prítomných i účinkujúcich potešil nečakaný príchod otca biskupa Andreja, ktorý svojou účasťou prejavil záujem o výsledky práce školy.Sme radi, že v neformálnom rozhovore po koncerte  vyjadrili spokojnosť so smerovaním a výsledkami školy, veď ako hovorí Písmo: „Strom poznať po ovocí.“

Ján Gajdoš, zástupca riaditeľa ZUŠ J. Silana