•    Súťaž v interpretácii slovenských ľudových piesní „ Slávik Slovenska “ má v  Cirkevnej spojenej škole  už dlhoročnú tradíciu. Dňa  24. apríla 2014 o 14.00 h.  ( vo štvrtok  ) sa uskutočnilo  školské koloSlávik Slovenska “ v  budove  Cirkevnej  spojenej školy v Poprade. Na tomto zaujímavom speváckom podujatí sa stretli žiaci, pedagógovia, rodičia i nadšenci  ľudovej piesne, aby spoločne strávili pekné  popoludnie. Slávik Slovenska je celoslovenskou súťažou v interpretácii slovenských  ľudových piesní a má už  24 ročnú  tradíciu. Víťazi  školského  kola si zabezpečujú  postup do okresného kola. Súťažilo sa v  3 kategóriách : I. kategória: žiaci 1. - 3. roč. ZŠ a ZUŠ , II. kategória: žiaci  4. - 6. roč. ZŠ a ZUŠ  a  III. kategória : žiaci  7. - 9. roč. ZŠ  Štefana Mnoheľa a  ZUŠ Janka Silana. Dôležitým prvkom speváckej súťaže SS bola povinná interpretácia jednej z dvoch súťažných piesní bez hudobného ( inštrumentálneho ) sprievodu. Druhú pieseň si  súťažiaci volili podľa vlastného výberu, prípadne po dohovore s pedagógom alebo rodičom, t.j. pieseň, ktorú radi spievajú. Nebolo proti pravidlám súťaže, ak si súťažiaci v I., II. a  III. kategórii vybrali  obe piesne  zo Spevníčka SS 2014. Do súťaže sa  zapojilo  20  nadšencov  slovenskej ľudovej  piesne. Pre niektorých to bolo premiérové vystúpenie. Súťažili tieto mladé spevácke talenty : D. Zubajová, O. Pintek, J. Śromek, G. Bies, M. Pitoňáková, E. Ambrózová, K. Pisarčíková, J. Śulíková, M. Klingová, E. Gallovičová, O. Magda, L. Jurčíková, Celerová, E. Źrobeková, E. Mašlonková, N. Rečičárová, A. Banasiewiczová, P. Banasiewiczová, L. Vyhnalová, L. Celerová. Zazneli  piesne z  rôznych regiónov  Slovenska :  A ja taká dzivočka, Čo to tam šuchoce, Porezala som sa, Ćerešničky, čeresničky, Ćie sú to kone,  Do hory, Dievča, dievča, Tota Heľpa, Ej padá, padá rosička  a ďalšie. Speváčikovia svojím speváckym  výkonom preukázali svoj  vzťah a záujem o slovenskú ľudovú pieseň.  Porota v zložení : p. uč. Mgr. D. Endreszová ,  p. uč. Mgr. E. Haviarová  a  p. uč. Ľ.  Petrík mala náročnú úlohu. Výkony mladých spevákov boli veľmi vyrovnané. Veľkým povzbudením a  podporou  pre súťažiacich  bola  prítomnosť mnohých pedagógov školy, rodičov, starých rodičov i kamarátov. Určite  sa všetci  prítomní cítili  príjemne a veselo. Napriek tomu, že väčšina súťažiacich predviedla výborný spevácky výkon, zvíťazili skutočne tí najlepší.

Výsledky v I. kategórii  1. – 3. roč. ZŠ  Štefana Mnoheľa :

1. miesto – Jozef Śromek ( žiak aj ZUŠ Janka Silana )

2. miesto –  Mária Klingová (  žiačka aj ZUŠ Janka Silana )

3. miesto – Ema  Gallovičová  ( žiačka aj ZUŠ Janka Silana )

Výsledky v II. Kategórii  4. – 6. roč. ZŠ Štefana Mnoheľa

1. miesto –  Natália Rečičárová ( žiačka  aj  ZUŠ Janka Silana )

2. miesto  -  Anna Banasiewiczová

3. miesto –  Emília Źrobeková (  žiačka  aj  ZUŠ  Janka Silana )

Výsledky v III. kategórii  7. – 9. roč. ZŠ Štefana Mnoheľa :

1. miesto –  Lucia Celerová

2. miesto  - Laura Vyhnalová (  žiačka  ZUŠ Janka Silana )

Víťazom srdečne blahoželáme k postupu do okresného kola. Okresné kolo Slávik Slovenska  sa konalo 30. apríla 2014 v Dome kultúry v Poprade. Členkami poroty na okresnom kole  boli : p. uč. Mgr. M. Bobríková, p. uč. Mgr.  D. Endreszová, p. uč. D. Śurinová a p. uč. Mgr.  S. Franková. Do súťaže sa zapojilo vyše 50 spevákov slovenskej ľudovej piesne. Naša žiačka Lucia Celerová získala  1. miesto v II. Kategórii. Tým si zabezpečila postup do krajského kola, ktoré sa bude konať v máji 2014 v Prešove. Držíme  jej  palce.

Vypracovala Mgr. Dana Endreszová