• Rozprávkové dopoludnie –„ Snehulienka a sedem trpaslíkov“
        v podaní žiakov  ZUŠ  Janka  Silana v Poprade

Milovníci, ctitelia a priatelia rozprávky putujú každým časom i nečasom, aby spoločne, v rôznych  divadelných sálach , v koncertných priestoroch, v školských triedach  slávili detstvo, prežívali neopakovateľné čaro umeleckého zážitku a spoločne tak vytvorili osobitú atmosféru  počas vystúpenia.  Diela pre detského  poslucháča sú jednou z možností ako prispieť k rozvíjaniu detských hudobných schopností a estetického cítenia.

Príjemný pocit  z jedného rozprávkového dopoludnia  zažili aj detskí diváci s ich triednymi pani učiteľkami na predstavení rozprávky „Snehulienka a sedem trpaslíkov“, ktorú predviedli žiaci ZUŠ Janka Silana v Poprade  dňa 29.5.2009 o 11. 00 hodine   v budove Cirkevnej spojenej školy v Poprade. Na jej nácviku sa podieľali všetci pedagógovia  zo  ZUŠ.

Scenár  hudobnej rozprávky „ Snehulienka a sedem trpaslíkov“ pripravila p. uč. Mgr. Elena Haviarová podľa pôvodnej slovenskej rozprávky s určitými  vlastnými návrhmi a fantáziou.

O dramaturgiu sa postarala  p. uč. Bc.  Janka Dudeková.

V úlohe rozprávača sa predstavila  p.uč. Mgr. Dana Endreszová, vedúca detského speváckeho zboru Hviezdička. Všetci účinkujúci  sa na vystúpenie dôkladne pripravili pod vedením svojich pedagógov.

Hlavnú úlohu   Snehulienky stvárnila Sára Vyhnalová, princa Filip Tkáč. Kráľovnú – macochu  si zahrala Mária Fendeková. Rola macochinho čarovného zrkadla pripadla Tomášovi Tobákovi. V  rolách siedmich trpaslíkov , ktorí svojím spevom a tancom  príjemne a veselo dotvárali javiskovú atmosféru, sa  predstavili  speváčikovia z detského speváckeho zboru Hviezdička. Svojími piesňami oživili dej rozprávky, navodili atmosféru  spolupatričnosti a vniesli veselú náladu. V ich podaní zazneli tieto piesne: „ Hop, skok“, „ Hopky, dupky“,  „Musím ustlať postieľku“, „ Idú domov trpaslíci“, „Snehulienka tá to bola“, „Trpaslíček“,“ Zmení sa na starú babku“.  Na klavírnom  doprevádzaní piesní  sa  podieľali tieto mladé talenty:  Dávid Olexa, Peter Gnebus a Nikola Pitková. O tanečnú choreografiu  trpaslíkov- speváčikov, sólistky – tanečníčky  so stuhou Irynky Bruychno, sa pričinila p. uč.tanečného odboru, Denisa Lieskovská. Každý z trpaslíkov mal svoje meno.Vystúpili títo trpaslíci: Mudroško, Zabávajko, Smieško, Pískajko, Hrajko, Uspávajko a najmenší z nich,  Počúvajko. Okrem spevu, tanca,  trpaslíci v rozprávke ukázali , že sú výbornými hudobníkmi a   pekne hrali na hudobných nástrojoch. Mudroško hral na husliach. Zabávajko so Smieškom rozozvučali  keyboard a akordeón. Pískajko sa tiež nedal zahanbiť aj keď bol menej smelý a zapískal na flaute.Trpaslík Počúvajko len počúval. Rád kreslí. Zatiaľ sa ešte nerozhodol, aký hudobný nástroj sa mu páči. Na hudobných nástrojoch hrali títo žiaci: Janka Králiková ( husle), Ján Príhoda ( husle), Grétka Koterbová ( gitara), František Baňas ( gitara), Dominika Bodnárová( klavír),  Filip Tkáč ( klavír), Tatiana Korimová ( klavír ),Mária Fendeková(klavír), Tomáš Tobák(klavír),  Lucia Reľovská (akordeón), František Franko ( priečna flauta),  Lucia Šmihulová ( flauta) a Slávka Račeková (  flauta).  Záver rozprávky umocnila  veľká svadba Snehulienky a princa,  počas ktorej zaznel  svadobný pochod v klavírnej štvorručnej úprave a hudba z piesne „Lásko, má já stuňu“.  Vystupujúci sa v svojich rolách prejavili na výbornej úrovni , o čom svedčí aj veľký potlesk publika. Zaujali svojou hravosťou, kreativitou, elánom a dôkladnou pripravenosťou. Publikum sa zapájalo do predstavenia svojími odpoveďami na kladené otázky a spevom.

Jedinečnosť tejto  rozprávky spočíva v tom, že je v nej  spojené slovo rozprávača, Snehulienky, princa, kráľovnej , čarovného zrkadla, živá hudba, zborový spev, tanec a kostýmy.

Podujatia takéhoto charakteru oživujú dopoludnia nielen deťom, ale dokážu zaujať a upútať aj starších a tak ich vrátiť o niekoľko desaťročí späť.

Hudobnú rozprávku „ Snehulienka a sedem trpaslíkov“  žiaci zo ZUŠ Janka Silana zahrajú  aj v ďalších  základných školách a to: 3. 6. 2009  v  ZŠ Tajovského, 8.6. 2009 v  ZŠ Dostojevského a ZŠ Mládeže a 9.6. 2009 v ZŠ Jarná. Účinkujúcim držíme  palce a publiku  prajeme pekný kultúrny zážitok.

Veríme, že predstavenie zaujme divákov aj na spomenutých školách a tým prejavia záujem naučiť sa hrať na nejakom hudobnom nástroji  na ZUŠ Janka Silana.Všetkých záujemcov o základné umelecké vzdelávanie v hudobnom, tanečnom a výtvarnom odbore srdečne  pozývame na zápis v dňoch  15.6.2009 – 19.6.2009 v čase od 14. 00 hod. – 17.30 hod. do budovy Cirkevnej spojenej školy ( vedľa Maxu). Tešíme sa na Vás.