• Interný  koncert  2011

Hudba je  súčasťou duchovného života človeka. Jej tóny strhávajú, dojímajú, očarúvajú, povzbudzujú srdce i myseľ.  Má vzácnu silu prepájať storočia. Ovplyvňuje náš životný štýl, myslenie a správanie. Ako dobrý priateľ vchádza do našich domovov, zbližuje človeka s ostatnými ľuďmi, napĺňa najintímnejšie chvíle súkromia alebo samoty.  Niet na svete človeka, ktorý by sa chtiac-nechtiac nestretával s hudbou. Práve základné umelecké školy sú zárukou kvalitného a vysoko odborného postupu pri výchove vo všetkých oblastiach umenia.  Aj žiaci  ZUŠ Janka Silana  nachádzajú    v  umení  pravé hodnoty,   s  ktorými sa  každoročne predvádzajú   na  rôznych koncertoch.

Dňa  23. 2 . 2011 o 16. 30  hodine  sa uskutočnil  v budove Cirkevnej spojenej školy  „Interný koncert žiakov ZUŠ Janka Silana“  v Poprade. Na prvom tohtoročnom vystúpení žiakov sa stretli  účinkujúci, rodičia, pedagógovia a priatelia hudby.  Dramaturgiu  koncertu  zostavila  p. uč. Mgr. J.  Dudeková. O sprievodné slovo  sa postarala  p. uč. Mgr. D. Endreszová. Na  klavíri   sólistov sprevádzali  p. uč. Mgr. E. Haviarová   a  p. uč. Bc. Z. Kovalčíková.  Je  potešiteľné,  že  pri  príprave  koncertu  sa zapojili všetci  pedagógovia .

Hneď v úvode  svoje spevácke umenie predviedol komorný   spevácky  zbor Hviezdička ZUŠ pod vedením p. uč. Mgr. D. Endreszovej. V jeho  interpretácii  si  diváci vypočuli  piesne    Záhradôčka spanilá od K. Royovej a   Chodila dievčina po hore plačúci s klavírnym sprievodom  žiačky  V. Endreszovej . Stredobodom pozornosti  bola  hra na hudobných  nástrojoch. Zaznela na ňom pestrá paleta hudobných nástrojov a  to klavír, keyboard, husle, priečna flauta, gitara a  akordeón. Obohatením programu bolo účinkovanie  komorných  zoskupení – gitarového   dua,  tria  a kvarteta priečnych fláut, komorného speváckeho  zboru  Hviezdička a výstava výtvarných prác mladých umelcov. Veď  hudba je neoddeliteľnou súčasťou ďalších umeleckých aktivít – dramatického umenia, tanca a v neposlednom rade ako inšpirácia pri zrode výtvarného diela.  Diváci sa vniesli do sveta hudby  17.- 21. storočia  týchto hudobných skladateľov : K. Royovej, A. Vivaldiho, G. F. Händla, W. A. Mozarta, J. J. Quantza,  F. Chopina, J. Willamsa, J. Fischera, D. Melkoviča, J. Bílka, C. Sussera,  J. Ulmanna,  J. Flegla, J. Uhlířa a  M. Dvořáka . Sálou sa niesla hudba : slovenská,  rakúska, nemecká, poľská, americká a  česká . Znejúce hudobné diela boli pomalého i rýchleho charakteru. Niektoré hudobné skladby sú priamo spojené s tancom. Publikum malo príležitosť  vypočuť si a porovnať tance : polku, valčík, mazurku a sambu. Na akordeóne  sa rozozvučala  polka. Polka je tanec českého pôvodu. Popularitu si získala vďaka veselej hudbe.  V 19. storočí bola  polka  veľkým hitom  na  plesoch šľachty.  Na  klavíri zaznel valčík, ktorý spopularizovali  už  začiatkom 19. storočia  hudobní  skladatelia  F. Chopin a  R. Schumann. Ich valčíky  nie sú určené na tanec, ale len na počúvanie. Baklanova mazurka zaznela na husliach.  Nechýbala ani samba.  Temperamentná samba ,  znejúca na gitare , vniesla do  koncertu  oživenie.  K dotvoreniu  veselej a príjemnej atmosféry prispela  znejúca hudba ako  pochod, minet,  sonáta, concertino, český hit  Holubí dům , poľská národná pieseň Kukuleczka,  džezová etuda ,  hudba  z filmu  Harry Potter a ďalšie hudobné diela.

V programe účinkovali títo  žiaci :  D. Olexa ( keyboard ), P. Rečičár  ( keyboard), Tobiáš Vyhnal ( husle ), F. Bednarčík ( husle ), L. Reľovská ( akordeón), M. Reľovský ( akordeón ), T. Korimová ( priečna flauta ), Irynka  Bryuchno ( gitara ), K. Slebodníková ( gitara ), G. Koterbová, R. Baňas  (  duo gitár),  L. Pankuchová ( klavír ),  D. Fiedlerová ( klavír), M. Valuš ( klavír), D. Bodnárová ( klavír ), V. Endreszová (  klavír ), K. Marešová (  priečna flauta ), T. Korimová, K. Slebodníková, K. Marešová ( trio priečnych fláut ) a  T. Korimová, K. Slebodníková, K. Marešová, S. Vyhnalová  ( kvarteto priečnych fláut ).

Mladí umelci sa na koncert dôkladne pripravili. Tak ako od skladateľa, tak aj od interpreta si vyžaduje dobrú znalosť remesla. Účinkujúci prežívali radosť zo svojho vystúpenia, ktoré spríjemnilo chvíle  všetkým divákom. Ich  zaslúženou odmenou bol  potlesk  publika.

Záver  koncertu  patril  poďakovaniu  všetkým  mladým talentom  za  ich predvedené umelecké výkony  a  ich  pedagógom  za  prípravu  žiakov.