Dňa 15. decembra 2017 sa náročná práca a talent našich študentov a pedagógov pretavili do krásneho vianočného vystúpenia. Takto nám všetci účinkujúci spríjemnili prežívanie najkrajších sviatkov v roku.
Novinky
Vianočný koncert
6
Celoslovenská súťaž v Nižnej na Orave - Čarovná flauta 2017
Fotografie a diplomy z celoslovenskej súťaže v Nižnej na Orave - Čarovná flauta 2017, kde sme sa umiestnili na krásnych dvoch štvrtých miestach, čo považujeme za veľký úspech.
Prehliadka Letohrádku Dardanely a odborná prednáška Márie Draveckej
24. 4. 2017 sa učitelia ZUŠ Janka Silana v Poprade rozhodli, že urobia výlet svojím žiakom do Markušoviec. Ráno sme nasadli na vlak a hneď sme sa vybrali spoznávať čaro hudobných nástrojov. Hneď, ako sme došli urobili sme si pekný piknik v zámockom parku, aby sme si doplnili energiu. Ako prvý sme navštívili kaštieľ, kde bol vystavený nábytok z rôzneho obdobia. Hneď vedľa bol postavený krásny letohrádok Dardanely z rokokového obdobia. Nachádzali sa v ňom klavíri z 18., 19. a 20. storočia. Po prehliadke sme mali prednášku o baroku s pani profesorkou Draveckou. Po prednáške sme si ešte prezreli okolie, a potom sme nasadli na vlak a cestovali domov.
Michaela Jurgovská
Žiaci ZUŠ Janka Silana úspešní na celoslovenskej súťaži mladých organistov: JAKUB ZEMJANEK PRVÝ, KRISTIÁN MAČÁK DRUHÝ
Základná umelecká škola Ignáca Kolčáka v Námestove v spolupráci s farským úradom a mestom Námestovo, usporiadala v dňoch 12. – 13. júna 2017 už XIV. ročník súťažnej prehliadky „Mladých organistov“.
Súťažná prehliadka bola rozdelená do dvoch dní. Prvý deň prebiehalo registrovanie nástroja v kostole svätých Šimona a Júdu v Námestove a v druhý deň samotná súťažná prehliadka mladých organistov.
Základnú umeleckú školu Janka Silana reprezentovali hneď dvaja študenti hry na organe, Kristián Mačák a Jakub Zemjanek. Súťažiaci boli rozdelení do dvoch kategórií podľa odohraných rokov na klavíri a organe. V I. kategórií, sa medzi šiestimi organistami nachádzal Kristián Mačák, s dvomi odohranými rokmi na organe a ôsmimi na klavíri. V II. kategórií, medzi štyrmi organistami bol Jakub Zemjanek s tromi odohranými rokmi na organe a dvomi na klavíri.
Z Popradu vyštartovali v skorých ranných hodinách s pánom učiteľom Petrom Čapó, ktorý sa počas jazdy snažil našich súťažiacich motivovať a povzbudiť, aby ich výkony boli čo najlepšie. Po príchode do Námestova sa naši súťažiaci hneď posadili za organ a nasledovalo registrovanie nástroja. Výber registrov – zvukov daných skladieb mal na starosti pán učiteľ Čapó, ktorý sa musel popasovať nie len s výberom registrov podľa rôznych hudobných období, ale aj s nefunkčnosťou nástroja, keďže v tom čase prebiehala na ňom oprava. Po skončení registrovania organu, si súťažiaci určených kategórií šli losovať poradie v ktorom hrali. Kristián Mačák hral ako prvý v I. kategórií a Jakub Zemjanek hral v II. kategórií ako tretí. Organová súťaž prebiehala na dvojmanuálovom pneumatickom organe s pedálom. Prítomní súťažiaci sa museli vysporiadať nie len s nepresne fungujúcou tónovou traktúrou a akustickým priestorom chrámu, ale aj s inými nedostatkami, ktoré boli spojené nefunkčnosťou a opravou nástroja. Súťažiaci museli interpretovať celkom štyri skladby: povinnú chorálovú skladbu od Georga Friedricha Kauffmanna – Auf meinem lieben Gott, niektorú zo skladieb od Johanna Sebastiána Bacha a jeho ôsmich prelúdií a fúg, ľubovoľnú skladbu z obdobia klasicizmu, romantizmu alebo 20. storočia a pieseň z Jednotného katolíckeho spevníka s vlastnou predohrou.
Kristián Mačák, si vybral Bachovú skladbu Prelúdium a fúga C dur, BWV 553; skladbu od talianskeho organistu a pedagóga Marca Enrica Bossiho Entreé Pontificale op. 104 No. 1 a improvizáciu na pôstnu pieseň z Jednotného katolíckeho spevníka, číslo 166 – Presväté znamenie, presvätý kríž. Kristián svoju interpretáciu bravúrne zvládol, za čo ho porota ocenila 2. miestom v I. kategórií. Jakub Zemjanek, si vybral skladbu od nemeckého barokového skladateľa a organistu Johanna Pachelbela Was mein Gott will das gscheh allzeit, skladbu Ach blieb be uns Herr Jesu Christ, BWV 649 od Johanna Sebastiána Bacha, chorálové prelúdium od nemeckého dirigenta a organistu Maxa Regera Gott des Himmels und der Erden op. 67 No. 12 EG 445 a vlastnú improvizáciu na pieseň z Jednotného katolíckeho spevníka číslo 299 – Zdrav’ buď Kriste najmocnejší. Jakub za svoju uvoľnenú hru na vysokej úrovni získal celkom 1. miesto v II. kategórií súťažiacich. Porota, ktorá bola zostavená z troch pedagógov vyučujúcich hru na organe na slovenských konzervatóriách, hodnotila nie len bezchybnosť hry, ale aj tempo, dynamiku, metrum, registráciu, techniku hry a frázovanie skladieb.
Po súťažnej prehliadke nasledovalo odovzdávanie cien a diplomov spojené s voľnou diskusiou v miestnom pastoračnom centre, na ktorej dominoval pán učiteľ Čapó svojimi otázkami, čím prekvapoval porotcov, ktorí sa dostávali do úzkych. Po skončení diskusie sa všetci súťažiaci s pedagógmi rozlúčili a vybrali sa na cestu domov.
Pri prvom pohľade na Tatry všetci s úsmevom na tvári a vďačnosťou v srdci ďakovali Bohu, že sa šťastne vrátili domov a že im doprial prežiť tento deň a získať tak krásne miesta v celoslovenskej súťaži. Veľká vďaka patrí aj pánovi učiteľovi Petrovi, ktorý nie je len učiteľ, ktorý nás učí hrať, ale je akýmsi „umeleckým otcom“, ktorý nás vychováva ako byť výbornými a kvalitnými organistami.
Filip Lopuch
Súťaž Mladých organistov 2017 zverejnili aj média TV LUX a TV ORAVIA
http://www.tvlux.sk/archiv/play/12349 piata minúta
http://tvoravia.sk/sutaz-mladych-organistov-2/
Koncert
ZÁVEREČNÝ ABSOLVENTSKÝ KONCERT
Gréckokatolícky chrám sv. apoštolov Petra a Pavla
12. jún 2017 o 16.30 h.
na koncerte sa predstavia absolventi hudobného odboru ZUŠ Janka Silana v Poprade v primárnom a nižšom sekundárnom vzdelávaní pod vedením svojich pedagógov. Na koncerte bude spoluúčinkovať spojený súbor zobcových a priečnych fláut ZUŠ Janka Silana, ako aj žiakov ZUŠ na ul. Letnej a ul. Štefánikovej. V záverečnom čísle účinkuje vokálno inštrumentálne teleso a predstaví klasický repertoár pre miešaný zbor, klavír a orchester.
VŠETKÝCH NAŠICH MILÝCH POSLUCHÁČOV SRDEČNE POZÝVAME ! ! !
Snehulienka a osem trpaslíkov
Nie nie !!! Vidíte dobre. Mohli by sme si pomyslieť - veď Snehulienka mala predsa len sedem trpaslíkov! V tomto prípade to však neplatilo. Kolektív pedagógov a žiakov ZUŠ Janka Silana pripravil pre veľkú rodinu žiakov základných škôl mesta Poprad (zúčastnilo sa okolo 600 žiakov) a to - žiakov Cirkevnej Základnej školy Štefana Mnoheľa, Základnej školy na ulici Tajovského a žiakov Spojenej školy Dominika Tatarku výchovný koncert s týmto sympatickým názvom "Snehulienka a osem trpaslíkov". Prečo osem?
V scenári, ktorý sa rodil v kolektíve pedagógov ZUŠ sa v tejto rozprávke totiž predstavoval príbeh Snehulienky v prekrásnych šatách v jednej osobe a rozprávačom sa stala pani učiteľka výtvarného odboru Mgr. Martina Dikantová. Postupne sa predstavili jednotliví účinkujúci trpaslíci. Fidlikajko - husličky, Klávesajko - klavír, Pískajko - zobcová flauta, Ťahajko - akordeón, Spievajko - spevák a Zabávajko? no predsa keyboard. Veď je ich len sedem! Kde sa podel ôsmy trpaslík? Ten je však pre všetkých jeden z najdôležitejších a je to predsa Počúvajko.
Deti mali možnosť vniknúť do známej rozprávky, ktorá bola upravená na hudobno - tanečno - dramatické predstavenie. Kráľovstvo, v ktorom sa hralo, spievalo, tancovalo, žila zlá kráľovná, ktorá si myslela, že je najlepšia hudobníčka na svete. Všetkých ponižovala a ostatní pre jej pýchu a namyslenosť prestali úplne spievať, hrať a tancovať. Iba Snehulienka neprestala. Keď Snehulienka vyrástla predčila svojimi schopnosťami aj samotnú kráľovnú. Aj keď jej kráľovná robila Snehulienke prieky, tak predsa len dobro nad zlom zvíťazilo. Celé kráľovstvo tancovalo, hralo, spievalo a maľovalo, bolo plné umenia a radosti z neho.
Ďakujeme všetkým, ktorí sa pričinili o to, aby tento krásny výchovný koncert sme mohli prezentovať na našej pôde ako aj v okolitých základných školách. Poďakovanie patrí pedagógom a žiakom ZUŠ Janka Silana, ktorí s veľkou radosťou a zanietene účinkovali v tomto programe.
Tešíme sa, že aj do našej rodiny študentov umenia pribudnú noví záujemci, ktorí budú chcieť zveľaďovať talenty evanjelia, ktoré dostali a tak budú aj naďalej šíriť jeho krásu aj svojim poslucháčom.
Ukáž svoj talent a pridaj sa k nám !
Cirkevná Základná umelecká škola Janka Silana pozýva
záujemcov o štúdium na
TALENTOVÉ SKÚŠKY
v dňoch 24.5 - 9.6.2017 od 14.00 h. do 17.30 h. v budove Cirkevnej spojenej školy
Otvárame odbory:
Hudobný, Výtvarný, Tanečný, Audiovizuálny, Literárno-dramatický, Spevácky zbor, Folklórny súbor
Čo získa vaše dieťa v ZUŠ Janka Silana ?
Literárno-dramatický odbor pomáha harmonicky rozvíjať osobnosť žiaka, podporuje jeho schopnosť kolektívne cítiť a vyrovnávať sa s novými situáciami hravou formou. Vychováva náročného čitateľa, poslucháča, diváka a aktívneho spolutvorcu. Žiaci sa stretávajú s pohybom, tancom, spevom, rozvojom komunikačných schopností a empatiou voči druhým.
Výtvarný odbor uvádza žiakov do komplexného spôsobu poznávania sveta, integruje zložky citovej a rozumovej výchovy. Rozvíja senzibilitu, racionalitu, intuíciu, intelekt, fantáziu a temperament. Odbor charakterizuje tvorivosť, originalita a autentickosť riešení. Žiaci získajú zručnosť v základných výtvarných technikách: kresba, maľba, grafika, dekoratívna činnosť a práca s materiálom.
Tanečný odbor poskytuje základy pohybového a tanečného vzdelania. Zameriava sa na správne držanie tela, rozvoj koordinácie pohybov, základy melodického a rytmického cítenia, rozvoj estetického cítenia, pohyb v priestore, pohybovú pamäť a fantáziu. Vyučuje sa v ňom: klasický, kreatívny, džezový a moderný tanec. Žiaci si pestujú vôľové vlastnosti: vytrvalosť, presnosť a spoľahlivosť.
Audiovizuálny odbor umožňuje lepšie poznať a chápať pravidlá fungovania „mediálneho sveta“, zmysluplne sa v ňom orientovať a selektívne využívať médiá podľa toho, ako kvalitne plnia svoje funkcie. Aktívne zapája žiakov do komunikačného procesu pomocou médií a motivuje ich ku kreatívnej tvorbe vlastných mediálnych produktov.
Hudobný odbor ponúka komplexné základné hudobné vzdelanie, orientáciu v umení a kultúre. Zdokonaľuje u žiakov prirodzené vlohy, melodické, rytmické, harmonické, intonačné a pamäťové schopnosti. Pestuje zmysel pre estetické hodnoty a kultivované vnímanie vážnej či modernej hudby. Prostredníctvom individuálneho prístupu ku žiakovi rozvíja predstavivosť, kreativitu a racionálne myslenie.
Spevácky zbor poskytuje žiakom možnosť zmysluplného odreagovania sa, radosť zo spoločnej tvorby hudobného diela, prehlbuje ich emocionalitu a rozširuje ich hudobnú gramotnosť. Žiaci sa orientujú na interpretáciu úprav ľudových piesní slovenských i inonárodných, prípadne na diela z obdobia renesancie či iných období, spirituálu či gospelu. Svoju prácu môžu prezentovať na rôznych súťažiach, verejných vystúpeniach a podujatiach školy.
Folklórny súbor vedie žiakov k uchovávaniu, interpretácii, spoznávaniu ľudových zvykov a tradícií jednotlivých regiónov Slovenska s dôrazom na východné Slovensko. Žiaci sú vedení k úcte ku kultúrnemu dedičstvu v prostredí, v ktorom žijú. Krásu a bohatstvo folklóru prezentujú na rôznych súťažiach či spoločenských podujatiach.
http://zusjsilana.edupage.org/
Speváčka Kristínka Očvárová úspešná !
SLÁVICI Z LAVICE 2017
28. apríla sme sa zúčastnili okresného kola známej speváckej súťaže "SLÁVICI Z LAVICE".
Sme veľmi potešení, že KRISTÍNKA OČVÁROVÁ z triedy p. zástupcu Mgr. Petra Čapó, DiS. art. získala v silnej konkurencii kvalitných spevákov pekné 2. miesto vo svojej III. kategórii.
Za tento krásny úspech Kristínke srdečne blahoželáme a do jej ďalšej tvorivej umeleckej práce prajeme veľa trpezlivosti, síl a zdravia.
Verejný koncert Základnej umeleckej školy Janka Silana v Poprade
ZÁKLADNÁ UMELECKÁ ŠKOLA JANKA SILANA V POPRADE
Vás pozýva na verejný koncert žiakov a pedagógov školy
v stredu 10. mája 2017 o 16.30 hod.
v budove Cirkevnej spojenej školy v Poprade
3. ročník súťažnej prehliadky v hre na dychových nástrojoch pre Košický a Prešovský kraj
Mimoriadny úspech žiakov a pedagógov ZUŠ Janka Silana
Základná umelecká škola J. Fabiniho v Spišskej Novej Vsi dňa 4. apríla 2017 poriadala 3. ročník súťažnej prehliadky v hre na dychových nástrojoch pre Košický a Prešovský kraj s bohatou účasťou žiakov a pedagógov Základných umeleckých škôl. Zúčastnených 109 súťažiacich malo možnosť porovnať svoje interpretačné zručnosti v rôznych kategóriách rozdelených podľa veku a podľa hudobného nástroja - zobcová flauta, priečna flauta, hoboj, fagot, saxofón, lesný roh, trúbka. Veľký počet súťažiacich žiakov bolo rozdelených taktiež medzi štyri poroty. Cirkevná Základná umelecká škola Janka Silana v Poprade mala taktiež svoje zastúpenie. Súťažnej prehliadky sa z našej školy zúčastnili dve žiačky:
Karolína Slebodníková v hre na zobcovej flaute z triedy pani učiteľky Mgr. Gabriely Roškovej, DiS. art. s klavírnym sprievodom p. učiteľky Mgr. Eleny Haviarovej, DiS. art. a umiestnila sa vo svojej I. kategórii v zlatom pásme.
Petra Mudráková získala diplom za umiestnenie v zlatom pásme v hre na priečnej flaute z triedy pani učiteľky Mgr. Silvii Frankovej, DiS. art. s klavírnym sprievodom Mgr. Petra Čapó, DiS. art. v II. kategórii.
Odborná porota si okrem výkonov súťažiacich žiakov všímala taktiež pedagogický prístup a umelecký kumšt aj u vyučujúcich jednotlivých súťažiacich. Môžme byť len a len šťastní, že pani učiteľka Mgr. Silvia Franková, DiS. art. bola odbornou porotou ocenená za vysoko profesionálnu prípravu žiakov na súťažnú prehliadku v hre na dychových nástrojoch. Odborná porota si taktiež všímala aj výkony jednotlivých korepetítorov sprevádzajúcich súťažiacich žiakov. ZUŠ Janka SIlana dostala aj toto ocenenie a je potešiteľné, že okrem krásnych úspechov našich žiakov Karolínky Slebodníkovej, Petry Mudrákovej a najlepší pedagóg p. uč. Franková získal ocenenie za vysoko profesionálnu korepetíciu aj zástupca riaditeľky ZUŠ Mgr. Peter Čapó, DiS. art.
Odchádzali sme zo súťaže povzbudení a naplnení radosťou nielen z krásnych umeleckých výkonov, ale aj z hodnotných ľudských stretnutí žiakov vzájomne, ako aj nadviazanie spolupráce a kontaktov aj s pedagógmi rôznych umeleckých škôl, čím sa opätovne potvrdzuje, že aj týmito aktivitami napĺňame to známe podobenstvo o talentoch. Snažíme sa ich rozvíjať a potvrdzovať to aj praktickými výsledkami svojej práce a to nielen v podobe úspechov na tejto súťaži, ale hlavne prostredníctvom umenia nechať spoznať poslucháčom samého Boha, pretože aj On k nám hovorí umením a to v rôznych podobách. Je len na nás, ako chceme vnímať túto krásu.
Základná umelecká škola Janka Silana v Poprade
Srdečne pozýva
na vernisáž výtvarných prác spojených s koncertom žiakov hudobného odboru
29.marca 2017 o 16.30 h. v Tatranskej galérii – Elektrárni v Poprade
PROGRAM VERNISÁŽE A KONCERTU
-
G. Gershwin SUMMERTIME
Spojený komorný súbor zobcových fláut - ZUŠ Letná, ZUŠ Štefánikova, ZUŠ Janka Silana
Pedagógovia: Mgr. Gabriela Rošková, DiS. art., Mgr. Silvia Franková, DiS. art.
-
Umelecké slovo
Mgr. Gabriela Hanišová
-
Prezentácia výtvarného odboru
Petra Rendová
Téma: Svätci – sv. Don Bosco, sv. Matka Tereza, sv. Ján Pavol II., sv. Martin
Lukáš Michelko
Téma: Pieta, Anjel, Zmŕtvychvstanie, Minulosť – Prítomnosť – Budúcnosť
Pedagóg: Mgr. Martina Dikantová
-
R. Claydermann MARIAGE D´AMOUR
Michaela Jurgovská - klavír
Pedagóg: Mgr. Janka Dudeková, DiS. art.
-
Prezentácia výtvarného odboru
Ema Cervová
Téma: Zvieratá – Pes, Mačka, Orol, Sova
Anna Mária Tekelová
Téma: Kone – cyklus štyroch prác
Pedagóg: Mgr. Martina Dikantová
-
H. Mancini MOON RIVER
Spojený komorný súbor priečnych fláut - ZUŠ Letná, ZUŠ Janka Silana
Pedagógovia: Mgr. Gabriela Rošková, DiS. art., Mgr. Silvia Franková, DiS. art.
-
Umelecké slovo
Mgr. Gabriela Hanišová
-
Prezentácia výtvarného odboru
Anna Banasiewiczová
Téma: Portréty podľa príbehov Bruna Ferrera – Motýľ, Dve zrkadlá, Modlitba, Koberec
Zuzana Oprendeková
Téma: Mytologické bytosti – Pegasos, Siréna, Medúza, Fénix
Pedagóg: Mgr. Martina Dikantová
-
J. Grešák NA HORÁCH
Zuzana Pinteková - klavír
Pedagóg: Mgr. Janka Dudeková, DiS. art.
-
Prezentácia výtvarného odboru
Zuzana Šoltýsová
Téma: Kolekcia troch malieb s názvom Ruža – abstrakcia
Zuzana Michelková
Téma: Módne doplnky – téma Páv: práce – Šperky, Náhrdelník, Náramok, Náušnice, Čelenka, Papierová kabelka, Kabelka z textilu, Hodvábna šatka
Pedagóg: Mgr. Martina Dikantová
-
V. L. – Clark PULSAR
Patrik Kožuch, gitara
Pedagóg: Mgr. Pavol Hučko
-
Umelecké slovo
Mgr. Gabriela Hanišová
-
Prezentácia výtvarného odboru
Anna Voščeková
Téma: Šperky – Kvety – prehliadka kolekcie šperkov
-
PASTIERSKA PÍŠŤALA
Spojený súbor zobcových fláut - ZUŠ Letná, ZUŠ Štefánikova, ZUŠ Janka Silana
Sólo: Mgr. art. Tomáš Kvasnica, pastierska píšťala
Pedagógovia:
Mgr. Silvia Franková, DiS. art., Mgr. Gabriela Rošková, DiS. art., Ľubomír Felber, DiS. art., Silvia Balogová, DiS. art., Mgr. art. Helga Parížeková, Mgr. art. Tomáš Kvasnica
-
Umelecké slovo
Mgr. Gabriela Hanišová
Tešíme sa na spoločné stretnutie pri ďalších podujatiach Základnej umeleckej školy Janka Silana
-
Posviacka nového organa v kostole
Posviacka nového organa v kostole
V nedeľu 26. februára 2017 v našom kostole sv. Cyrila a Metoda v Kriváni, bolo počas sv. omše o 10.30 požehnanie nového organa. Slávnostnú sv. omšu celebroval a požehnanie vykonal Vdp. Th.Lic. Ľuboš Sabol dekan Detvianskeho dekanátu spolu s našim farárom Vdp. Mgr. Ladislavom Jurčíkom, ktorý poďakoval všetkým dobrodincom, ktorí akýmkoľvek či už finančným alebo iným spôsobom pomohli týmto nástrojom dotvoriť atmosféru nášho kostola. Za realizáciu tohota diela bolo poďakované aj štyrom majstrom organárom, ktorí sa na sv. omši tiež zúčastnili. Po sv. omši bol organový koncert v podaní Mgr. Petra Čapó, Dis. art., pedagóga, koncertného aj liturgického organistu, ktorý hral aj počas sv. omši.
Viac fotografií nového organa si môžete pozrieť v ľavej časti stránky "Rímskokatolícka cvirkev - Zo života farnosti".
zdroj: http://www.obeckrivan.sk/oznamy.phtml?program=51&id_kat_for_open=13281
„Na chválu Božiu a pre potechu srdca“
Podtatranská knižnica v Poprade a rodina akad. mal. Evy Grešákovej
pozývajú Vás na vernisáž výstavy
Akademická maliarka Eva Grešáková
„Na chválu Božiu a pre potechu srdca“
štvrtok 2. marca 2017 o 16.30 hod.
Podtatranská ulica 1548/1
Hudobný program Cirkevná ZUŠ v Poprade
Výstava je súčasťou Roka Jozefa Grešáka a Týždňa slovenských knižníc
Výstava potrvá do 31. marca 2017
Výstava otvorená denne od 8.oo do 18.oo hod.
Verejný koncert ZUŠ Janka Silana
SRDEČNE POZÝVAME NA VEREJNÝ KONCERT ŽIAKOV ZÁKLADNEJ UMELECKEJ ŠKOLY JANKA SILANA, KTORÝ SA USKUTOČNÍ V STREDU 22. FEBRUÁRA 2017 O 16.30 H. V BUDOVE CIRKVENEJ SPOJENEJ ŠKOLY.
TEŠÍME SA NA VAŠU ÚČASŤ !
Benefičný koncert na záchranu požiarom zničeného kostola
5. februára 2017 v nedeľu sa o 15.00 h. uskutočnil v evanjelickom kostole a.v. v Liptovskom Hrádku jeden z troch organizovaných benefičných koncertov na Liptove na pomoc cirkevnému zboru ECAV v Hybe s myšlienkou finančne pomôcť pri obnove požiarom zničeného interiéru kostola v Hybe.
Vzhľadom na vynikajúce vzťahy s vedením Základnej umeleckej školy v Liptovskom Hrádku a na požiadanie riaditeľky školy Mgr. Bronislavy Majerčíkovej, cirkevného zboru ECAV v Hybe a Liptovskom Hrádu túto ušľachtilú myšlienku podporili aj pedagógovia cirkevnej Základnej umeleckej školy Janka Silana v Poprade: Mgr. Gabriela Rošková, DiS. art., priečna flauta, Mgr. Silvia Franková, DiS. art. priečna flauta, Mgr. Pavol Hučko, gitara, Mgr. Peter Čapó, DiS. art., organ, klavír spolu s pedagógmi ZUŠ v Liptovskom Hrádku Mgr. Dana Orgovánová Vrlíková, husle, PaedDr. Zlatica Jurišová, klavír a samozrejme riaditeľka školy Mgr. Bronislava Majerčíková, klavír, spev, recitácia.
Účinkujúci na benefičnom koncerte predstavili skladby rôznych historických štýlových období vo vysokej interpretačnej kvalite aj pri exponovanej náročnosti jednotlivých diel. Hodinu a pol trvajúci umelecký program bol taktiež aj dramaturgicky zaujímavý, jednak odlišnosťou v obsadení nástrojov a tiež charakterom skladbieb a veľmi pestrý. Bohatá divácka kulisa odchádzala z koncertu obohatená a naplnená hlbokým umeleckým a duchovným zážitkom.
V pozvánkach na tretí z benefičných koncertov na Liptove organizátori píšu:
Dobrý deň milí rodičia a priatelia umenia,
séria troch benefičných koncertov na Liptove na pomoc cirkevnému zboru ECAV Hybe sa završuje koncertom, ktorý sa uskutoční v nedeľu 5.2.2017 o 15:00 hod. v evanjelickom kostole v Liptovskom Hrádku. Ako som už spomínala, každý koncert je iný, s iným obsadením účinkujúcich a programom. Na tretí benefičný koncert, na ktorom budú účinkovať pedagógovia z našej ZUŠ, prijali pozvanie i naši kolegovia z cirkevnej ZUŠ Janka Silana v Poprade. Dve krásne dámy sú zároveň aj členkami ženského umeleckého zoskupenia LA SPERANZA, ktoré vzniklo v lete 2013, no svojimi kvalitami sa čoraz viac dostávajú do povedomia slovenského publika. V roku 2015 na celoslovenskej súťaži komorných súborov Divertimento Musicale sa La Speranza umiestnila v Zlatom pásme. Svojou hudbou reprezentovali Slovensko na Britskej ambasáde a majú za sebou veľa ďalších skvelých vystúpení.
Všetkým účinkujúcim a všetkým, ktorí nám akýmkoľvek spôsobom pomohli podporiť dobrú vec, i všetkým účastníkom koncertov patrí veľká vďaka. Skutočne sa potvrdzuje, že „... nie jeden, ale všetci priložíme ruku k ruke k dielu a nádhere ... „ (I. Šobáň, úryvok z básne Plamienky blízkosti).
Tešíme na vašu účasť a ochotu pomôcť a podporiť dobrú vec.
V programe koncertu si poslucháči vypočuli tento program:
Miesto konania: Evanjelický kostol v Liptovskom Hrádku
Dátum a čas koncertu: 5. februára 2017 o 15.00 h.
PROGRAM
Johann Sebastian Bach WER NUR DEN LIEBEN GOTT LäSST WALTEN BWV 691, BWV 690, chorál, Peter Čapó, organ
Arcangelo Corelli SONATA DA CAMERA op. 2 No.4 časti Adagio, Allemande, Grave, Adagio, Silvia Franková, Gabriela Rošková, priečne flauty, Peter Čapó, klavír
Johann Sebastian Bach AIR Dana Orgovánová Vrlíková, husle, Zlatica Jurišová, klavír, Bronislava Majerčíková, recitácia
Girolamo Frescobaldi ARIA DETTO BALETTO (variácie) Peter Čapó, organ
Giovanni Battista Pergolesi SICILIANO Dana Orgovánová Vrlíková, husle, Bronislava Majerčíková, organ
Mauro Giuliani SCHERZO op. 82 Gabriela Rošková, priečna flauta, Pavol Hučko, gitara
Antonio Vivaldi LARGO (ZIMA) Dana Orgovánová Vrlíková, husle, Zlatica Jurišová, klavír
Lefébure Wély POSTLUDE Peter Čapó, organ
Ola Gjeilo NORTHERN LIGHTS Bronislava Majerčíková, spev, Dana Orgovánová Vrlíková, husle, Zlatica Jurišová, klavír
Celso Machado PACOCA (CHORO) Gabriela Rošková, priečna flauta, Pavol Hučko, gitara
Gabriel Fauré PAVANE Bronislava Majerčíková, klavír, Dana Orgovánová Vrlíková, husle
Alan Menken A WHOLE NEW WORLD Silvia Franková, priečna flauta, Peter Čapó, klavír
Vito Nicola Paradiso MILONGA Gabriela Rošková, priečna flauta, Pavol Hučko, gitara
Glen Hansard FALLING SLOWLY Silvia Franková, Gabriela Rošková, priečne flauty, Peter Čapó, klavír
Astor Piazzolla OBLIVION Silvia Franková, Gabriela Rošková, priečne flauty, Peter Čapó, klavír
LIBERTANGOThéodore Dubois TOCCATA in G Peter Čapó, organ
Anjel vianoc 2016
Anjel Vianoc 2016
Tatranská galéria v Poprade vyhlásila aj v tomto školskom roku tradičnú predvianočnú výtvarnú súťaž s názvom Anjel Vianoc 2016. Je určená pre materské, základné, špeciálne, základné umelecké a stredné školy. Žiaci a študenti na nej môžu prezentovať talent a výtvarnú zručnosť a vyhotoviť umelecké diela ľubovoľnou výtvarnou techn ikou. Organizátor výtvarnej súťaže stanovil tento rok obmedzený počet prác v počte maximálne desať kusov za školu.
Do tejto obľúbenej výtvarnej súťaže celoslovenského formátu sa zapojilo 118 škôl a odborná porota hodnotila 900 výtvarných prác žiakov. Vizuálne stvárnenie anjelov bolo rôzne od plošných prác až po trojrozmerné plastiky.
CSŠ - ZŠ Š. Mnoheľa a ZUŠ Janka Silana reprezentovali svojimi výtvarnými prácami tieto šikovné a talentované žiačky:
- Denisa Dulová - Zlatý anjel, 8 rokov, kombinovaná technika
- Esther Di Thommasová – Ochranca rodiny, 7 rokov, kombinovaná technika
- Emma Knižková – Anjel strážny, 8 rokov, kombinovaná technika
- Vanessa Jurčová – Modrobiely anjel, 8 rokov, kombinovaná technika
- Júlia Fedorová – Nebeský posol, 12 rokov, technika: papierorez
- Lenka Mašlonková – Pánov Anjel – Svätá rodina, 12 rokov, technika: paličkovaná čipka
- Gabriela Petriľáková – Anjel strážny, 11 rokov, technika: maľba na drevo - akryl, textilná aplikácia
Ľudská predstava o anjelov u mnohých ľudí pravdepodobne siaha do detstva. Ako deti nás naučili modliť sa Anjeličku, môj strážničku..., anjelov mnohí vnímajú ako bytosti, ktoré pri nás stoja, keď sme v nebezpečenstve, v dospelosti u niektorých ľudí zostala predstava o anjeloch na úrovni detinského a sentimentálnehochápania v podobe korpulentných anjelikov. Tak takéto predstavy o anjelov sú však veľmi vzdialené od právd viery Cirkvi.
Vizuálna predstava anjelov spodobená vo výtvarnýchprácach našich dievčat vychádza z náuky Cirkvi. Svedectvo Svätého písma existenciu anjelov jednoznačne potvrdzuje.
Anjeli sú z pohľadu veriaceho kresťana – duchovno, netelesné bytosti, majú rozum a vôľu, sú osobné a nesmrteľné stvorenia a dokonalosťou prevyšujú všetky viditeľné stvorenia. Sú to Boží služobníci a poslovia. Každý človek má pri sebe anjela, ako ochrancu a pastiera, ktorý ho vedie životom.
Anjeli sú duchovné stvorenia neprestajne oslavujúce Boha a slúžiace jeho spasiteľným plánom, ktoré má s inými stvoreniami: „ Anjeli spolupracujú na všetkom, čo je pre nás dobré.“ 217/ Katechizmus katolíckej Cirkvi, SSV, Trnava 1998/
Naše žiačky vyhotovili osobité, originálne podoby anjelov s duchovným posolstvom.
Vyhodnotenie výtvarnej súťaže„ANJEL VIANOC“ so slávnostným odovzdávaním cien sa uskutočnilo v utorok 7. Decembra 2016v Tatranskej galérii v priestoroch Art klubu o 14 30 hod. v Poprade.
Cirkevnú spojenú školu úspešne reprezentovali naše talentované výtvarníčky:
Lenka Mašlonková – Pánov Anjel – Svätá rodina, 12 rokov
1. miesto – kategória ZŠ II. stupeň
Emma Knižková - Anjel strážny , 8 rokov
Čestné uznanie – kategória ZŠ I. stupeň
Gabriela Petriľáková – Anjel strážny, 11 rokov
Čestné uznanie – kategória ZUŠ
Výstavu s názvom Anjeličkovo si môžete pozrieť v priestoroch Art Klubu Tatranskej galérie až do 30. januára 2017.
Mgr. Martina Dikantová, pedagóg výtvarného odboru
PROGRAM VEREJNÉHO KONCERTU
streda 30.11.2016 o 16.30 h.
Rozhovor v parku so strážnym anjelom
Sofia Špaková 1.r / 1.časť – spev
Pedagóg: Mgr. Radka Horáková
Klavírny sprievod: Mgr. Elena Haviarová, DiS. art.
Mike Schoenmehl: Parížske uličky, Čkanie
Peter Vojtech 3.r/1.časť – zobcová flauta
Pedagóg: Mgr. Gabriela Rošková, DiS. art.
Klavírny sprievod: Mgr. Elena Haviarová, DiS. art.
Štěpán Rak: Z ďalekého východu
Nikola Kiššková 2.r/1.časť- gitara
Pedagóg: Božena Vneková
Sh. Secunda/J. Jacobs, S. Cahn: Mne sa páčiš
Mária Klingová 3.r/1.časť- keyboard
Pedagóg: Mgr. Elena Haviarová, DiS. art.
Heumann: Midnight Lady
Slávka Špaková 4.r/1.časť- klavír
Pedagóg: Mgr. Dana Endreszová
Peter Nagy: Major potkan
Kristína Leščinská 1.r/1.časť- spev
Pedagóg: Mgr. Radka Horáková
Klavírny sprievod: Mgr. Elena Haviarová, DiS. art.
Variácie na ľudovú pieseň Trenčianske hodiny
Ondrej Pintek 3r./1.časť- akordeón
Pedagóg: Ľubomír Petrík, DiS. art.
O. Rieding Koncert h mol, op. 35
Adam Slodičák 3.r./1.časť – husle
Pedagóg: Peter Rehák, DiS. art.
Klavírny sprievod: Mgr. Peter Čapó, DiS. art.
Štěpán Rak: Song
Samuel Bachleda 1.r/2. časť- gitara
Pedagóg: Božena Vneková
L. Pavlovič/ A. BrezovskÝ: Cirkus Afrika
Patrik Cina 1.r/2.časť spev
Pedagóg: Mgr. Radka Horáková
Klavírny sprievod: Mgr. Elena Haviarová, DiS. art.
P.I. Čajkovskij: Neapolská pieseň
Natália Celerová4.r/1.časť- klavír
Pedagóg: Mgr. Dana Endreszová
A. Pepusch: Sonata C dur, 1.časť
Zuzana Michelková 3.r/2.časť- altová flauta
Pedagóg: Mgr. Silvia Franková, DiS. art.
Klavírny sprievod: Mgr. Peter Čapó, DiS. art.
Janais- Smatanová: Biela pieseň
Gabriela Kiovská 2.r/2.časť- spev a klavír
Pedagóg: Mgr. Radka Horáková
Štěpán Urban: Tanec
Matej Jakubove 4.r/2.časť- gitara
Pedagóg: Božena Vneková
G.Ph.Telemann: Gigue
Petra Mudráková 1.r/2.časť- priečna flauta
Pedagóg: Mgr. Silvia Franková, DiS. art.
Klavírny sprievod: Mgr. Peter Čapó, DiS. art.
Alvaro Soler: Vivat Sofia – vlastná úprava
Viliam Kužel 2.r/2.časť- akordeón
Pedagóg: Ľubomír Petrík, DiS. art.
F. Kuchler Koncertino D dur 3. časť
Martin Šidlovský 1.r./2.časť – husle
Pedagóg: Peter Rehák, DiS. art.
Klavírny sprievod: Mgr. Peter Čapó, DiS. art.
Pozvánky na verejné vystúpenia
Dovoľujeme si pozvať širokú umeleckú verejnosť na koncerty žiakov Základnej umeleckej školy Janka Silana v Poprade
10. novembra vo štvrtok o 9.00 h. a 11.00 h. účinkujeme počas slávnostnej svätej omše v Konkatedrále Sedembolestnej Pannu Márie a slávnostnej akadémie v Dome kultúry mesta Poprad. Verejné podujatia sa konajú pri príležitosti 25. výročia založenia cirkevnej Základnej školy Štefana Mnoheľa v Poprade.
30. novembra 2016 o 16.30 h. - Verejný koncert v budove školy.
18. december 2016 o 11.00 h. - svätá omša slávenia 4. adventnej nedele - rímskokatolícky kostol sv. Cyrila a Metoda v Poprade o 10.40 h. - kultúrny program pred a počas slávenia svätej omše žiakov ZUŠ Janka Silana a ZŠ Štefana Mnoheľa po názvom "OD SRDCA K SRDCU"
22. december 2016 o 9.00 h. a 10.45 h. účinkujeme počas adventnej akadémie pre žiakov a študentov Cirkevnej spojenej školy
19. decembra 2016 o 16.30 h. - Predvianočný verejný koncert v budove školy.
21. decembra 2016 o 17.00 h. - Predvianočné tanečné vystúpenie žiakov tanečného odboru v divadelnej sále v Spišskej Sobote v Poprade
VŠETKÝCH NA NAŠE VEREJNÉ VYSTÚPENIA VEĽMI SRDEČNE POZÝVAME ! ! !
Pozvánka na absolventský koncert, 14. 6. 2016
dovoľujeme si pozvať širokú umeleckú verejnosť na záverečný absolventský a zároveň verejný koncert žiakov a pedagógov Základnej umeleckej školy Janka Silana v Poprade, ktorý sa uskutotoční v utorok 14. júna 2016 o 16.30 h. v gréckokatolíckom kostole sv. apoštolov Petra a Pavla v Poprade. V programe sa okrem žiakov hudobného predstavia aj absolventi výtvarného odboru školy.
Veríme, že si nájdete čas na stretnutie s hudbou a umením a tešíme sa na všetkých.
Žiaci a kolektív ZUŠ Janka Silana v Poprade
Biblia očami detí a mládeže
Katolícke pedagogické a katechetické centrum, n. o. zo sídlom v Levoči organizovalo v spolupráci s Diecéznymi katechetickými úradmi aj v tomto školskom roku 2015/2016 celoslovenskú výtvarnú súťaž pod názvom „Biblia očami detí a mládeže“.
Výtvarná biblická súťaž je každoročne vyhlasovaná ako sprievodná súťaž vedomostnej súťaže Biblická olympiáda. Súťaž je zameraná na zobrazenie Biblie a jej miesta v živote človeka a v dejinách ľudstva z pohľadu spoznávania Svätého písma v dimenziách citlivého rozletu duše dieťaťa a mladého človeka. Zámerom je nápaditosť a originálnosť vnímania Biblie, nie kopírovanie výjavov z ilustrovaných Biblií. Jej cieľom je zaangažovať do vnímania a prežívania biblických dejín čo najviac detí a mládeže a privádzať ich k poznávaniu Biblie a k záujmu o túto Knihu kníh..V tomto školskom roku bola výtvarná súťaž tématicky zameraná na obsah biblických kníh Prvá kniha Samuelova a Lukášovo evanjelium
Cirkevnú spojenú školu v tejto výtvarnej súťaži reprezentovali práce týchto žiakov :
Johana Vašková – Vyvolenie dvanástich
Dávid Dikant – Dvaja stavitelia
Ema Ambrozová – Mária a Marta
Ester Biesová – Podobenstvo o márnotratnom synovi
Zuzana Oprendeková – Ukrižovanie – Ježiša pribíjajú na kríž
Martina Hrivová – Podobenstvo o stratenej drachme
Jana Šulíková – Utíšenie búrky na mori
Eliška Mašlonková – Podobenstvo o rozsievačovi
Alžbeta Voščeková – Podobenstvo o stratenej ovci
Do tejto súťaže sa zapojilo 32 škôl Spišskej diecézy a bolo zaslaných 173 výtvarných prác, ktoré boli vyhodnotené odbornou komisiou. Víťazné práce boli prezentované na diecéznom kole Biblickej olympiády v Spišskom Podhradí – Spišskej Kapitule a prvé tri práce z každej kategórie postúpili do celoslovenského kola.
S veľkým potešením som prijala vyhodnotenie výtvarnej biblickej súťaže „Biblia očami detí a mládeže“ . Práce našich talentovaných žiakov získali v diecéznom kole tieto cenné umiestnenia :
Johana Vašková 1. miesto Vyvolenie dvanástich /4. kategória/
Ester Biesová 2. miesto Podobenstvo o Márnotratnom synovi /5. kategória/
Dávid Dikant 3. miesto Dvaja stavitelia /4.kategória/
Ema Ambrózová cena poroty Mária a Marta /3. kategória/
Vyhodnotenie súťaže sa uskutočnilo 7. mája 2016 v Levoči. Johanka Vašková získala s výtvarnou prácou Vyvolenie dvanástich /4. kategória/ 2. miesto v celoslovenskom kole „Biblia očami detí a mládeže“.
Víťazom srdečne gratulujem k dosiahnutým výsledkom a zároveň všetkým ďakujem za zapojenie sa do súťaže.
Mgr. Martina Dikantová – pedagóg výtvarného odboru